Ste tu
Home > Správy > Dôchodca Jaromír pôjde do väzenia za teroristický útok, na železničnú trať zoťal niekoľko stromov

Dôchodca Jaromír pôjde do väzenia za teroristický útok, na železničnú trať zoťal niekoľko stromov

PRAHA 14. januára (WebNoviny.sk) – Český súd poslal na štyri roky za mreže dôchodcu, ktorý v roku 2017 zoťal stromy na železničnú trať a spôsobil dve vlakové nehody, pričom na mieste nechal letáky s cieľom vyvolať strach z islamu a migrantov.

Nekonal v náhlom zatmení mysle

Sudca tiež Jaromírovi Baldovi nariadil ochranné psychiatrické liečenie a prepadnutie jeho počítača a tlačiarne. Podľa sudcu Jiřího Wažika, ktorého cituje spravodajský portál iDNES.cz, senior nekonal v náhlom zatmení mysle, no nekonal však ani v priamom úmysle zabiť cestujúcich, čo uznal v jeho prospech.

Verdikt zodpovedá konečnému návrhu štátneho zástupcu Martina Bílého, podľa ktorého sa Balda dopustil teroristického útoku a hrozieb. Štvorročný trest, ktorý je o rok nižší ako spodná zákonom stanovená hranica, mu navrhol s ohľadom na posudok psychiatra a psychológa, podľa ktorých mal zníženú príčetnosť.

Chcel vyvolať odpor k migrantom

Podľa psychiatra Vlastimila Tichého dôchodca trpí organicky podmienenou poruchou osobnosti. Navrhol mu ochrannú liečbu ambulantnou formou a ak by sa jej vyhýbal, hrozila by mu nariadená hospitalizácia na psychiatrii.

Dôchodcu z teroristického útoku a vyhrážania sa teroristickým trestným činom, za ktoré hrozí päť až 15 rokov väzenia, obžalovalo Pražské vrchné zastupiteľstvo. Balda minulý týždeň v pondelok počas súdneho pojednávania obvinenie odmietol s tým, že chcel len vyvolať odpor k migrantom.

Viac k témam: nehoda vlaku, súd, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôchodca Jaromír pôjde do väzenia za teroristický útok, na železničnú trať zoťal niekoľko stromov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top