Ste tu
Home > Ekonomika > Do politiky chcú prilákať viac zdravotných sestier, podľa Lazorovej sa však s nimi nekomunikuje

Do politiky chcú prilákať viac zdravotných sestier, podľa Lazorovej sa však s nimi nekomunikuje

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Úbytok sestier je problémom všetkých krajín V4. Zhodli sa na tom odborníci z Maďarska, Poľska, Česka a Slovenska na stredajšej tlačovej besede, ktorá bola súčasťou medzinárodnej konferencie sestier v Senci.

Sestry v politike

Potrebujeme dostať viac sestier do politiky,“ pomenoval jedno z riešení problému generálny tajomník Európskej federácie sestier (EFN) Paul De Raeve. Podľa tajomníka EFN sú tvorcami politík vo veľkej miere lekári a takmer nikdy tam nenájdete sestru. Je preto dôležité, aby sa posilnilo strategické a politické myslenie sestier.

Problém vidí De Raeve aj v starnutí populácie. „Máme dostatok kapacít, aby sa niekto postaral o starnúcu populáciu?“ pýta sa.

Je dôležité všímať si príklady dobrej praxe a hovoriť o nich aj na európskej úrovni, pretože nie vždy sa z členských štátov dostane hlas až do Bruselu,“ zdôvodnil De Raeve existenciu EFN. Federácia je podľa neho jednotným hlasom 3 miliónov sestier v EÚ.

Riadiaca pozícia v ministerstve

Šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová pripomenula, že v roku 2016 predložili ministerstvu zdravotníctva deväť opatrení, ktoré by sestry zastabilizovali.

Uviedla, že v Poľsku sa podarilo dostať sestru na riadiacu pozíciu v rámci ministerstva zdravotníctva. „U nás, na Slovensku, sme od roku 2016, kedy sme predložili tieto opatrenia, nepočuli nič,“ skonštatovala.

Podľa Lazorovej sa problémy sestier na Slovensku riešia tak, že sa s nimi nekomunikuje. Pripustila tiež, že sestry nevenujú dostatočnú pozornosť svojmu hodnoteniu a postaveniu aj preto, lebo sú vyhorené a nebojujú za lepšie podmienky. SKSaPA podľa nej necíti podporu sestier.

Bludný kruh

Predseda českej Profesní odborové unie zdravotních pracovníků Tomáš Válek povedal, že sa problémy točia v bludnom kruhu. Sestry chýbajú z dôvodu nízkej pôrodnosti, neatraktívneho a zle zaplateného povolania a nedostatku pomáhajúcich profesií.

Sestry tak robia prácu aj nižšieho zdravotníckeho personálu. Toho je však nedostatok pre podfinancovanie. „Nik nenašiel liek, ako z toho vyjsť von,“ skonštatoval. Povolanie musí byť podľa neho adekvátne zaplatené.

Situácia v zdravotníctve sa nevyrieši ani premenovaním zdravotníckych asistentov na praktické sestry, zdôraznil. Po dvoch rokoch zmeny zákona v ČR vidia, že to neprinieslo žiadnych ľudí do systému.

Krajiny s podobnými problémami

Válek vníma aj generačný problém. Sestry, ktoré vyštudovali pred rokom 1989 sa cítia podriadené lekárom. No mladé si už uvedomujú, že sú samostatné.

Slovensko, Česká republika, Poľsko a Maďarsko majú veľmi podobné problémy s rovnakými príčinami – starnutie populácie, nedostatok sestier, zhrnul posolstvo besedy prezident maďarskej komory zdravotníckych pracovníkov Zoltán Balogh.

Ako krajiny V4 sme vývozcami kvalifikovaných sestier,“ uviedol. Musíme preto podľa neho zvýšiť počet sestier, študentov, zlepšiť podmienky a hlavne zvýšiť mzdy.

Viac k témam: Európska federácia sestier (EFN), Iveta Lazorová, Paul De Raeve, SK SaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, V4 Vyšehradská štvorka, zdravotné sestry
Zdroj: Webnoviny.sk – Do politiky chcú prilákať viac zdravotných sestier, podľa Lazorovej sa však s nimi nekomunikuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Top