Ste tu
Home > Ekonomika > Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH

Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH

Zdieľaj tento článok

1.7.2021 (Webnoviny.sk) – Od 1. júla platia vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Do platnosti vstúpil projekt e-commerce. Zásielky z tretích krajín je tak potrebné povinne precliť. Pravidlá pre clo sa nemenia, kupujúci ho zaplatí až od hodnoty tovaru nad 150 eur.


Ruší sa však oslobodenie od dane z pridanej hodnoty (DPH), daň je potrebné zaplatiť pri každej zásielke z tretej krajiny. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. Projekt e-commerce má vytvoriť spravodlivejšie podmienky na trhu a odstrániť narúšanie hospodárskej súťaže medzi predávajúcimi/dodávateľmi z Európskej únie a tretích štátov.


Kupujúci si preclenie vybavia sami

Ku každému tovaru, ktorý si kupujúci objednajú z tretej krajiny, je od 1. júla potrebné podať elektronické colné vyhlásenie. Kupujúci tak môžu po novom urobiť sami prostredníctvom nového e-commerce portálu.

„Nemusia tak už využívať služby externých prepravných spoločností,” povedala Rybanská. Zjednodušené preclievanie sa týka iba zásielok, pri ktorých vnútorná hodnota tovaru nie je vyššia ako 150 eur a tovar nesmie byť predmetom zákazov a obmedzení.

DPH z každej zásielky

Pravidlá pre clo sa nemenia, clo kupujúci zaplatí až pri zásielke presahujúcej hodnotu 150 eur. Ruší sa však oslobodenie od DPH pri zásielkach do 22 eur, teda z každej zásielky z tretích krajín bude kupujúci musieť odviesť DPH.

Urobiť tak môže dvomi spôsobmi. Buď DPH zaplatí priamo pri objednaní tovaru, alebo ak nie je predajca registrovaný v niektorom z členských štátov EÚ, DPH zaplatí klient priamo colným orgánom v krajine skončenia prepravy. Zrušenie oslobodenia zásielok od DPH by malo priniesť do štátneho rozpočtu v druhom polroku tohto roka 11 miliónov eur, v roku 2022 by to mohlo byť 23 miliónov eur.

Viac k témam: clo, e-commerce, preclievanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top