Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Dialógy s Čiernou Horou a Srbskom podľa Klusa predstavujú významný krok vpred v procese rozširovania EÚ

Dialógy s Čiernou Horou a Srbskom podľa Klusa predstavujú významný krok vpred v procese rozširovania EÚ

Zdieľaj tento článok

23.6.2021 (Webnoviny.sk) – Medzinárodné konferencie s Čiernou Horou a Srbskom na politickej úrovni, ktoré sa uskutočnili na okraj zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti, predstavujú významný krok vpred v procese rozširovania Európskej únie (EÚ).


Po zasadnutí rady to v utorok 22. júna v Luxemburgu povedal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


Krajiny už prešli kus cesty smerom k EÚ

Klus ozrejmil, že predstavitelia EÚ si sadli za jeden stôl s predstaviteľmi západného Balkánu a vypočuli si navzájom svoje názory a zodpovedali viaceré otázky týkajúce sa európskej integrácie.

„Považujem za kľúčové, aby sme v tomto pozitívnom vývoji nespomaľovali, a preto je nevyhnutné začať konať aj v prípade Albánska a Severného Macedónska, ktoré už prešli kus cesty smerom k EÚ. Mali by sme otvoriť prístupové rokovania s týmito krajinami čo najskôr,“ uviedol štátny tajomník.

Rada pre európske záležitosti členských krajín EÚ sa zaoberala aj prípravou zasadnutia Európskej rady, ktoré sa v Bruseli uskutoční 24. a 25. júna. Lídri štátov EÚ na ňom budú rokovať o koordinácii boja proti pandémii COVID-19, ekonomickej obnove po koronakríze, externej dimenzii migrácie, ako aj o vzťahoch EÚ s Tureckom a Ruskom.

Slovensko je pripravené diskutovať

Rozsah ekonomických a sociálnych dopadov koronakrízy je podľa Klusa mimoriadne problematický. Konštatuje, že je preto potrebné, aby došlo k efektívnej a včasnej implementácii národných plánov obnovy a odolnosti.

„V otázke migrácie je Slovensko pripravené prispieť ku konštruktívnej diskusii o fungujúcej azylovej politike EÚ. Sme za udržateľné riešenia, ktorých základ vidíme v dôslednej ochrane európskych hraníc a súčasne v rôznych formách spolupráce s krajinami pôvodu a tranzitu migrácie,“ povedal Klus.

Štátny tajomník označil za mimoriadne dôležitú aj bilaterálnu diskusiu k procesu rozširovania EÚ o Albánsko a Severné Macedónsko, ktorú absolvoval s námestníkom ministra zahraničných vecí Bulharska Rumenom Alexandrovom.

Viac k témam: koronakríza, Pandémia, Rada pre všeobecné záležitosti (GAC)
Zdroj: Webnoviny.sk – Dialógy s Čiernou Horou a Srbskom podľa Klusa predstavujú významný krok vpred v procese rozširovania EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top