Ste tu
Home > Kultúra > DEŇ ANDRÁSSYOVCOV UŽ 22. SEPTEMBRA!

DEŇ ANDRÁSSYOVCOV UŽ 22. SEPTEMBRA!

Rod Andrássyovcov je s Trebišovom historicky spätý veľmi výrazne. A na takúto historickú spojitosť sa jednoducho nedá zabudnúť. Preto sa už 22. septembra 2015 uskutoční v Trebišove X. ročník Dňa Andrássyovcov.

Andrássyovci z talianskej vetvy

Deň Andrássyovcov sa v Trebišove uskutoční v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku a Tokajského vinobrania v Čerhove. Hostia sa 22. septembra v koncertnej sále ZUŠ v Trebišove môžu tešiť na zaujímavý program. V súvislosti s 500. výročím blahorečenia Osanny Andreasi z talianskej Mantovy sa bude spomínať práve na taliansku vetvu Andrássyovského rodu. O dobovú hudbu a spev, ktoré dotvoria už beztak výnimočnú atmosféru s poriadnym nádychom histórie sa postarajú hudobníci zo štátnej filharmónie Košice vystupujúci v komornom súbore Musici Cassoviensis.

Deň Andrássyovcov

Zanechané významné kultúrne pamiatky

Mesto Trebišov vďačí rodu Andrássyovcov za svoj bývalý kultúrny a spoločenský rozmach. Rodina Andrássyovcov, ktorá tu kedysi žila zanechala v meste viacero kultúrnych pamiatok. Kaštieľ rodu Andrássyovcov s historickým parkom, Mariánske súsošie a Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho, v ktorom je tento významný uhorský politik a štátnik pochovaný spolu so svojou manželkou Katarínou rod. Kendeffyovou.

IMG_2898

 Andrássy rád odpočíval v dnešnom múzeu

Spomínaný šľachtic Július Andrássy bol vplyvným mužom svojej doby. Udržoval blízky vzťah so samotným cisárskym párom – Františkom Jozefom I. a jeho manželkou Alžbetou. Netajil sa tým, že práve v priestoroch dnešného múzea odpočíva najradšej.

deň andrássyovcov

Top