Ste tu
Home > Správy > Svet > Demokrati chcú po masových streľbách rozšíriť opatrenia pre kontrolu zbraní, Biden vyzval Kongres k činom

Demokrati chcú po masových streľbách rozšíriť opatrenia pre kontrolu zbraní, Biden vyzval Kongres k činom

Zdieľaj tento článok

24.3.2021 (Webnoviny.sk) – Americkí demokrati sa usilujú o hlasovanie o rozšírení opatrení pre kontrolu zbraní v krajine, ktorá sa spamätáva z dvoch masových strelieb v priebehu týždňa. Vyhliadky na veľké zmeny sú však zatiaľ vzhľadom na rozdelenie síl v Kongrese slabé, uvádza agentúra AP.


Minulý týždeň 21-ročný muž zastrelil osem ľudí v masážnych salónoch v oblasti Atlanty. V pondelok zase v coloradskom Boulderi spustil strelec paľbu v supermarkete a zabil 10 ľudí.


Prezident Joe Biden v reakcii na coloradskú streľbu uviedol, že je potrebné konať a vyzval Kongres, aby rýchlo uzavrel medzery v previerkovom systéme a zakázal útočné zbrane a vysoko kapacitné zásobníky. „Nemala by to byť stranícka otázka. Toto je americká otázka. Zachráni životy, americké životy,“ povedal.

Demokrati nemajú dostatok hlasov

Líder senátnej demokratickej väčšiny Chuck Schumer sa v utorok zaviazal, že na pôdu Senátu prinesú legislatívu, ktorú nedávno schválila Snemovňa reprezentantov a vyžaduje previerky pre väčšinu predaja a presunov zbraní. Senát podľa Schumera „musí konfrontovať zničujúcu pravdu“. „Senát bude debatovať a venovať sa epidémii násilia so zbraňami v tejto krajine,“ povedal.

Zatiaľ čo rozširovanie previerok je u americkej verejnosti všeobecne populárne, dokonca aj u niektorých konzervatívcov, Kongres nedokázal nájsť za posledné desaťročia úspešný kompromis v oblasti zbraní. V dôsledku toho je to jedna z najnáročnejších otázok americkej politiky.

Hlasovanie o kontrole zbraní v Senáte by bolo prvé za niekoľko rokov, no demokrati nemajú dostatok hlasov na presadenie významných reforiem. Kreslá v Senáte sú medzi demokratmi a republikánmi rozdelené na polovicu a na presadenie väčšiny legislatívy potrebujú demokrati 60 hlasov.

Zatiaľ však nemajú dostatočnú podporu republikánov, a nejednotnosť panuje aj v ich radoch, keďže senátor zo Západnej Virgínie Joe Manchin je proti spomenutej legislatíve o previerkach.

Zbrane si kúpili pred útokom

Niektorí republikáni naznačili, že sú otvorení rokovaniam, hoci je nejasné, či už boli nejaké ozajstné rozhovory medzi stranami. Líder republikánov v senáte Mitch McConnell sa vyjadril, že je proti spomenutej legislatíve, no je „určite otvorený diskusii“. Mnohí republikáni, ako napríklad texaský senátor Ted Cruz, sú však proti akejkoľvek kontrole zbraní.

V utorok mal o návrhoch o kontrole zbraní pojednávanie senátny výbor pre súdnictvo. Nie je jasné, či by niektorý z návrhov, ktoré treba posúdiť a väčšina z nich sa týka prísnejších previerok, ovplyvnil prípad v Colorade, kde si útočník kúpil útočnú pušku šesť dní pred útokom.

Strelec z Atlanty si kúpil pištoľ s kalibrom 9 milimetrov niekoľko hodín pred streľbou, čo vyvolalo výzvy na predĺženie čakacích dôb pri kúpach zbraní.

Viac k témam: bezpečnostná previerka, držba zbraní, kongres USA, predaj zbraní, Senát
Zdroj: Webnoviny.sk – Demokrati chcú po masových streľbách rozšíriť opatrenia pre kontrolu zbraní, Biden vyzval Kongres k činom © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top