Ste tu
Home > Ekonomika > Deficit rozpočtu môže byť nižší, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť prognózuje zlepšenie

Deficit rozpočtu môže byť nižší, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť prognózuje zlepšenie

Zdieľaj tento článok

1.7.2021 (Webnoviny.sk) – Tohtoročný deficit verejnej správy podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dosiahne 7,2 % HDP, resp. necelých 7 mld. eur. V porovnaní s prechádzajúcim mesiacom, keď prognózovali deficit na úrovni 7,7 % HDP, ide o zlepšenie.


Dôvodom je podľa rady najmä vyšší ako očakávaný výnos daňových a odvodových príjmov v dôsledku lepšieho vývoja spotreby, stabilizácie situácie na trhu práce ako aj vplyv lepšieho hospodárenia firiem v predchádzajúcom roku vyplývajúceho z daňových priznaní.


Veľká neistota vzhľadom na pandémiu

Vzhľadom na schválenie novely zákona o štátnom rozpočte nie je cieľ deficitu z pôvodného rozpočtu na úrovni 7,4 % HDP aktuálny,“ informuje ďalej rada. Z tohto dôvodu rozpočtová rada od aktuálnej júnovej prognózy nevyhodnocuje celkovú odchýlku deficitu voči pôvodnému rozpočtu, ale voči odhadu vlády z Programu stability na roky 2021 až 2024, ktorý predpokladá deficit verejnej správy vo výške 9,9 % HDP. Túto úroveň RRZ považuje za hornú hranicu a vytvorený priestor na absorpciu dôsledkov pandémie.

Po zlepšení prognózy je očakávaná odchýlka od salda verejnej správy predpokladaného vládou pozitívna vo výške 2,489 mld. eur, resp. 2,6 % HDP, čo znamená, že riziko zhoršenia deficitu oproti odhadu vlády je nízke. Očakávaný vývoj verejných financií je však naďalej ovplyvnený podľa rady veľkou neistotou vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu a jej dôsledky na makroekonomický vývoj.

Pozitívny vplyv v daňových príjmoch

Opatrenia vlády na riešenie pandémie v aktuálnom odhade dosahujú výšku spolu 2,885 mld. eur, resp. 3 % HDP, pričom nad rámec rezervy v pôvodnom rozpočte navyšujú deficit o sumu 1,696 mld. eur, resp. 1,7 % HDP. Výdavky v objeme 148 mil. eur, resp. 0,2 % HDP by mali byť financované z EÚ fondov.

Najvýraznejší pozitívny vplyv na rozpočet odhaduje rozpočtová rada v daňových príjmoch. Zlepšenie salda o 1,042 mld. eur, resp. 1,1 % HDP vyplýva najmä z rastu výnosu daní z práce vplyvom lepšieho vývoja na trhu práce, pozitívne prispieva aj vyšší výnos dane z príjmov právnických osôb vďaka lepším hospodárskym výsledkom firiem.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v januári 2021 odhadovala v rámci svojho semaforu tohtoročný deficit rozpočtu verejnej správy na úrovni 6,8 % HDP. Vo februári odhad mierne zvýšila na sedem percent a v marcovej prognóze sa opäť vrátila k číslu 6,8 percenta. Aprílový semafor hovoril o deficite 6,88 % HDP, májový o 7,7 % HDP a aktuálny júnový o 7,2 % HDP.

Viac k témam: deficit, štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Deficit rozpočtu môže byť nižší, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť prognózuje zlepšenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top