Ste tu
Home > Správy > Danko chce aby parlament prijal uznesenie na podporu Maďarska a Poľska v spore s EÚ

Danko chce aby parlament prijal uznesenie na podporu Maďarska a Poľska v spore s EÚ

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko urobí všetko pre to, aby plénum národnej rady prijalo uznesenie v prípade aktivácie Článku 7 Lisabonskej zmluvy voči Maďarsku.


Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca šéfa parlamentu Tomáš Kostelník, ubezpečil o tom v stredu ministra zahraničných vecí Maďarska Pétera Szijjártóa.


Uznesenie má podporu v koalícii

Danko povedal, že uznesenie, ktoré už má podporu v koalícii, obsahuje vyhlásenie o tom, že Národná rada SR sa bude aktívne zasadzovať o to, aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska a inštitúcií Európskej únie, ktorý odpovie na všetky otvorené otázky a ktorý môže záležitosť vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov.

Danko chce podľa vlastných slov takto odsúdiť konanie Európskej únie, ktorá by touto cestou hrubo zasiahla do práv suverénnych členských štátov, ktorými Maďarsko aj Poľsko sú.

“Národná rada Slovenskej republiky je po prezidentovi druhý najvyšší štatutárny orgán. Chcem, aby sa na to nezabúdalo. Preto sa budem snažiť o to, aby sme s pomocou poslancov presadili toto uznesenie, ktoré pomôže našim susedom. Našim bratom a priateľom, Poliakom a Maďarom nikto ubližovať nebude,“ povedal.

Problémom poľská reforma súdnictva

Európsky parlament (EP) v septembri výraznou väčšinou hlasov podporil aktivovanie takzvaného Článku 7 proti Maďarsku za to, že vláda premiéra Viktora Orbána potiera demokratické hodnoty, na ktorých je EÚ založená.

Za toto opatrenie, ktoré by mohlo viesť až k strate hlasovacích práv pre Maďarsko v rámci EÚ, hlasovalo v stredu 448 poslancov EP, proti ich bolo 197. Na schválenie tohto bodu bola potrebná dvojtretinová väčšina.  Za potrestanie Maďarska hlasovala dokonca aj pomerne veľká časť poslancov Európskej ľudovej strany (EPP), najsilnejšej politickej frakcie v EP, ktorej je Fidesz členom a ktorá Maďarsko doteraz vždy bránila.

Pokiaľ ide o Poľsko, krajina sa s Úniou sporí o reformu súdnictva, ktorá podľa lídrov EÚ dostáva sudcov pod väčšiu politickú kontrolu. Začiatkom októbra prezident Andrzej Duda uviedol do funkcie 27 nových sudcov najvyššieho súdu, čím v podstate odignoroval rozhodnutie iného súdu o pozastavení menovania sudcov, až kým situáciu neprešetrí Súdny dvor Európskej únie.

Viac k témam: Andrej Danko, Andrzej Duda, Európska ľudová strana (EPP), Európska únia, Európsky parlament, Fidesz, Maďarsko, Poľsko, predseda Národnej rady SR (NR SR), Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk – Danko chce aby parlament prijal uznesenie na podporu Maďarska a Poľska v spore s EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top