Ste tu
Home > Zaujímavosti > Čínsky rover si urobil na Marse selfie, NASA dúfa v skoré zozbieranie prvých vzoriek (foto)

Čínsky rover si urobil na Marse selfie, NASA dúfa v skoré zozbieranie prvých vzoriek (foto)

11.6.2021 (Webnoviny.sk) – Nové fotografie, ktoré zverejnili v piatok, zobrazujú čínsky rover a pristávací modul na povrchu Marsu. Štyri fotografie, ktoré zverejnil Čínsky národný vesmírny úrad (CNSA), ukazujú aj horný stupeň roveru Ču-žung a tiež pohľad predtým, ako zišiel zo svojej platformy.


Ču-žung umiestnil asi 10 metrov od miesta pristátia fotoaparát a potom si išiel urobiť skupinové foto, informoval CNSA.


Planétu obiehal tri mesiace

Čínsky pristávací modul misie Tchien-wen-1 s roverom pristál na Marse minulý mesiac po tom, ako tri mesiace obiehal červenú planétu. Čína sa tak stala druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorá dokázala pristáť a ovládať zariadenie na Marse.

Čínski vedci dúfajú, že šesťkolesový rover bude na planine Utopia Planitia, kde pristál, fungovať najmenej 90 marťanských dní. Ču-žung, ktorý váži zhruba 240 kilogramov, bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu. Prístroje na jeho palube dokážu posudzovať zloženie miestnych skál či počasie na planéte. Stroj má dokonca aj radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu.

Vzorky dorazia na Zem až o niekoľko rokov

Ču-žung pristál na Marse po tom, čo tam vo februári USA úspešne nasadili svoj rover Perseverance s malou helikoptérou Ingenuity.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) očakáva, že rover v júli nazbiera prvé vzorky, ktoré by mohli na Zem doraziť už v roku 2031.

Viac k témam: rover Zhurong, vesmírna misia na Mars
Zdroj: Webnoviny.sk – Čínsky rover si urobil na Marse selfie, NASA dúfa v skoré zozbieranie prvých vzoriek (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.


Top