Ste tu
Home > Zaujímavosti > Čínsku internetovú celebritu zadržali za urážku štátnej hymny, so živím vysielaním musí skončiť

Čínsku internetovú celebritu zadržali za urážku štátnej hymny, so živím vysielaním musí skončiť

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) – Čínske úrady na päť dní zadržali internetovú celebritu Jang Kchaj-li za „urážku“ čínskej štátnej hymny. Tej sa podľa nich dopustila, keď 7. októbra počas svojho živého vysielania na službe Huya spievala hymnu a mávala pri tom rukami ako dirigent, informuje spravodajský portál BBC.

Dvadsaťročná Jang, ktorá je známa aj ako Li Ke, sa za svoje konanie verejne ospravedlnila. Na sieti Weibo sa vyjadrila, že sa „hanbí“ za „hlúpu chybu„, ktorú urobila, a skončí s vysielaním naživo.

Nový zákon o štátnej hymne

Podľa šanghajskej polície Jang svojím počínaním porušila zákon o štátnej hymne, ktorý začal v Číne platiť minulý rok. Na základe danej legislatívy môžu úrady zadržať osoby, ktoré spievajú hymnu „skomolene a neúctivo„, až na dobu 15 dní.

Štátna hymna je symbolom krajiny, všetci občania by ju mali rešpektovať a chrániť jej dôstojnosť. Platformy určené na vysielanie naživo nie sú nad zákonom – zákon a morálne štandardy sa uplatňujú aj tam,“ vyjadrila sa na margo prípadu polícia.

Milióny fanúšikov

Huya video Jang neskôr stiahla a nakoniec na jej žiadosť zrušila aj jej kanál. Podľa medializovaných správ mala mladá žena na službe okolo 44 miliónov fanúšikov. Zadržanie Jang Kchaj-li sa u čínskych internetových používateľov stretlo s pochvalou i kritikou.

Tisícky Číňanov sa nakrúcajú a vysielajú naživo na internete, zatiaľ čo robia rôzne aktivity, vrátane jedenia, spievania či jednoducho polemizovania o rôznych veciach, aby zabavili ľudí a zarobili si na tom.

Sledujú ich pritom milióny ľudí, ktorí môžu svojim obľúbencom posielať virtuálne dary. Tie sa dajú potom premeniť na peniaze. V roku 2016 mal trh s živým vysielaním na internete hodnotu okolo päť miliárd dolárov.

Viac k témam: hymna, internetová celebrita, Jang Kchaj-li
Zdroj: Webnoviny.sk – Čínsku internetovú celebritu zadržali za urážku štátnej hymny, so živím vysielaním musí skončiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Top