Ste tu
Home > Kultúra > Divadlo > Činohra SND má nového riaditeľa, odvolaného Vajdičku nahradil dramaturg Kováč

Činohra SND má nového riaditeľa, odvolaného Vajdičku nahradil dramaturg Kováč

4.9.2019 (Webnoviny.sk) – Činohru našej prvej divadelnej scény povedie jej bývalý dramaturg Peter Kováč. Kováča v stredu vymenoval do funkcie riaditeľa Činohry Slovenského národného divadla (SND) generálny riaditeľ SND Vladimír Antala, agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.


Kováč nastupuje do vedenia činoherného súboru potom, ako Antala v utorok 3. septembra odvolal z funkcie riaditeľa Činohry SND Michala Vajdičku. Ako potvrdil pre SITA Vajdička, odvolaný bol náhle.


Vajdička v reakcii pre SITA tiež priznal, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Predpokladal preto, že jeho odvolanie príde, nečakal však, že to bude na začiatku novej divadelnej sezóny, čo je pre samotné divadlo a kontinuitu jeho tvorby nevýhodou.

Podpísal sa pod mnohé tituly

Ako ďalej agentúru SITA informovalo SND, Peter Kováč bol od roku 2014 štyri roky dramaturgom Činohry SND. K spolupráci ho prizval vtedajší riaditeľ Činohry SND Roman Polák, s ktorým participoval na koncepcii úspešných divadelných činoherných sezón v SND.

Kováč bol napríklad dramaturgom inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, ktorá získala päť divadelných ocenení Dosky. Podpísal sa aj pod tituly Arkádia, Sissi (úteky Alžbety Rakúskej), Mercedes Benz, Veselé paničky windsorské, Nepolepšený svätec či inscenáciu pre deti Ako sa Lomidrevo stal kráľom.

Kováč absolvoval filmovú a divadelnú vedu na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení. Pôsobil ako dramaturg v niekoľkých slovenských divadlách, v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene a tiež v Divadle SNP v Martine, kde bol od roku 1996 umeleckým šéfom a od roku 1998 riaditeľom.

Pripravil viac ako sto inscenácií

V rokoch 2006 až 2008 viedol ako hlavný koordinátor projekt kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. V roku 2008 bol umeleckým šéfom Slovenského komorného divadla Martin.

Peter Kováč dramaturgicky pripravil viac ako sto divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách. Ako scenárista a dramaturg sa podieľal na niekoľkých hraných a dokumentárnych filmoch, napríklad Robinson a Crusoe (2002), Povesti spod Karpát (2017), Casino.sk (2019), Zrod sveta divadla (2019).

Je autorom štúdií o divadle uverejnených v časopise Slovenské divadlo, Javisko a v divadelných bulletinoch. Preložil viac ako tridsať divadelných hier, niekoľko kníh a esejí, dodalo SND. Kováč sa okrem iného v roku 2012 uchádzal o pozíciu generálneho riaditeľa SND a v prvej vláde Roberta Fica bol generálnym riaditeľom sekcie umenia a štátneho jazyka Ministerstva kultúry SR.

Nezvládol manažérske schopnosti

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Vladimír Antala odvolal v utorok 3. septembra z funkcie riaditeľa Činohry SND Michala Vajdičku.

Generálny riaditeľ SND oboznámil Michala Vajdičku s dôvodmi odvolania súvisiacimi predovšetkým s nezvládnutím manažérskych povinností, čo generálny riaditeľ opakovane riešil upozornením na závažné porušenie pracovnej disciplíny. V čase pôsobenia Michala Vajdičku ako riaditeľa Činohry SND bolo za obdobie roku 2018 do februára 2019 zrušených 38 predstavení a nahradených 54 predstavení. V 37 prípadoch bez vykázania relevantných zákonných dôvodov (dovolenka, práceneschopnosť),” uviedlo v utorkovom stanovisku SND.

Kritik ministerky Laššákovej

Divadelný režisér a odvolaný riaditeľ Činohry SND Michal Vajdička v reakcii pre SITA priznal, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Predpokladal preto, že jeho odvolanie príde, nečakal však, že to bude na začiatku novej divadelnej sezóny, čo je pre samotné divadlo, kontinuitu jeho tvorby nevýhodou.

Zároveň dodal, že úpravy hracieho plánu boli pre zdravotné problémy členov činohry, ktoré však neboli natoľko závažné, aby museli byť práceneschopní. Generálny riaditeľ SND má však podľa Vajdičku právo menovať svojho riaditeľa Činohry SND.

Ministerstvo kultúry zobralo rozhodnutie generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu o výmene šéfa činohry na vedomie. Personálne otázky sú podľa rezortu výlučne v kompetencii generálneho riaditeľa SND, dodalo ministerstvo pre agentúru SITA.

Zdroj: Webnoviny.sk – Činohra SND má nového riaditeľa, odvolaného Vajdičku nahradil dramaturg Kováč © SITA Všetky práva vyhradené.


Top