Ste tu
Home > Spravodajstvo > Čínania si boli obzrieť lokalitu na vybudovanie Terminálu intermodálnej dopravy

Čínania si boli obzrieť lokalitu na vybudovanie Terminálu intermodálnej dopravy

Na základe stretnutia sa čínska vláda rozhodne, či lokalitu Košice – Bočiar posunie do užšieho výberu pre vybudovanie Terminálu intermodálnej prepravy, ktorý by mal slúžiť na import a export tovaru novou hodvábnou cestou z Číny.


Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka sa v piatok,14. septembra stretol s delegáciou z Čínskej ľudovej republiky, ktorú viedol zástupca generálneho riaditeľa dcérskej spoločnosti čínskych železníc Guan Xiaodong. Hlavnou témou rokovaní bolo možné otvorenie nového hospodárskeho koridoru pre import a export tovaru z Číny do krajín Európskej únie a naopak železničnou trasou prechádzajúcou cez Košice. Lokalita Košice – Bočiar je pre čínsku vládu jeden z kandidátov na vybudovanie Terminálu intermodálnej prepravy (TIP). V Košiciach by tak mohlo vzniknúť prekladisko tovaru s kapacitou 500 000 kontajnerov ročne, pričom táto iniciatíva by mala zásadný vplyv na regionálnu i národnú ekonomiku. V prípade úspechu tohto zámeru by v Košickom samosprávnom kraji vzniklo do 5 000 nových pracovných miest.

„Túto obchodno-investičnú príležitosť považujeme za kľúčovú pre budúcnosť nášho kraja. Nechceme, aby mladí ľudia odchádzali za prácou do zahraničia, ale naopak, aby sa vracali späť domov. Aj vďaka nášmu doterajšiemu úsiliu sme pripravení pre vybudovanie nového hospodárskeho koridoru pre import a export tovaru z Číny. V prípade úspešného postupu je Košický samosprávny kraj pripravený zriadiť regionálne zastúpenie KSK v Čínskej ľudovej republike za účelom zvýšenia a skvalitnenia obchodnej výmeny medzi ČLR a EÚ na území nášho kraja. Veríme, že vstupnou železničnou bránou Číny do Európskej únie bude práve prekladisko v lokalite Košice – Bočiar,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.  

Čínska delegácia pozitívne ohodnotila iniciatívu KSK v súvislosti s  projektom Globálny logistický industriálny park (GLIP). Zároveň absolvovali aj obhliadku lokality Košice – Bočiar, kde by mohlo byť vybudované prekladisko o rozlohe 560 hektárov a zároveň aj prehliadku už existujúceho prekladiska spoločnosti INTERPORT PARTNERS GROUP, a.s., ktoré sa v blízkosti nachádza. „Táto lokalita je zároveň najvhodnejšia, keďže sa nachádza aj v územnom pláne kraja a je dlohodobo pripravovaná pre tento projekt, čo sa o iných lokalitách povedať nedá,“ dodal R. Trnka.

Top