Ste tu
Home > Zaujímavosti > Čína vyšle prvých astronautov na vesmírnu stanicu Tchien-che, uskutočnia viaceré testy a experimenty

Čína vyšle prvých astronautov na vesmírnu stanicu Tchien-che, uskutočnia viaceré testy a experimenty

16.6.2021 (Webnoviny.sk) – Čína plánuje vo štvrtok vyslať prvú trojčlennú posádku na jej novú vesmírnu stanicu Tchien-che. Astronauti by na nej mali pobudnúť tri mesiace. Uskutočnia viaceré testy a experimenty, pričom sa pripravia na sériu výstupov do otvoreného vesmíru.


Peking vypustil na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice 29. apríla. O mesiac neskôr k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.


Spolupráca s Európou a OSN

Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN).

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Prví s roverom na Mesiaci

Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu.

V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala na Mars ďalší rover, ktorý na červenej planéte pristál 14. mája 2021.

Viac k témam: astronauti, cesty do vesmíru, Čínska vesmírna stanica Tchien-che, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, Tchien-čou-2
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína vyšle prvých astronautov na vesmírnu stanicu Tchien-che, uskutočnia viaceré testy a experimenty © SITA Všetky práva vyhradené.


Top