Ste tu
Home > Spravodajstvo > Chyba stála Vettela víťazstvo VC Kanady

Chyba stála Vettela víťazstvo VC Kanady

Lewis Hamilton sa vyjadril, že Sebastian Vettel presne vedel čo robí, keď si privodil trest, ktorý stál jazdca Ferrari prvé miesto na Veľkej cene Kanady. Hamilton zvíťazil napriek tomu, že do cieľa dorazil až po Vettelovi. Nemecký jazdec však bol počas nedeľných pretekov penalizovaný pridaním piatich sekúnd k jeho času. Hamilton verí, že trest bol primeraný a spravodlivý, zatiaľ čo Vettel neoblomne tvrdí, že pravidlá sú príliš prísne.

Podľa rozhodcov bol manéver nebezpečný
Vettel od začiatku viedol a bol tesne nasledovaný Hamiltonom. V 48. kole Vettelovi ušla zadná časť formuly a dostával sa do šmyku. Bol nútený prejsť cez trávu a vrátiť sa tak na trať. To sa však pokúsil využiť britský pretekár, ktorý sa snažil počas tohto manévru Vettela predbehnúť z vonkajšej strany. Jazdec Mercedesu však bol zatlačený a aby predišiel nehode, musel začať brzdiť. Rozhodcovia tvrdia, že Vettelov návrat bol nebezpečný a donútil Hamiltona poľaviť v tempe. Hoci Vettel prešiel cieľom prvý, na najvyššom stupni víťazov skončil Hamilton. Vettel bol rozzúrený a trval na tom, že nad vozidlom nemal kontrolu a len sa pokúsil vrátiť sa na trať. Líder šampionátu na druhej strane tvrdí, že Vettel mal dobrú kontrolu nad svojou formulou a vytlačil svojho rivala úmyselne, aby si zachoval prvenstvo. Incident rozdelil celý svet F1, a to od fanúšikov a bývalých jazdcov až po stávkové kancelárie

Hamilton si stojí za svojím
Hamilton sa vyjadril, že situáciu zo záznamu sledoval viackrát a bolo to veľmi tesné. Hovorí, že pokiaľ by bol vo vedení on a urobil by rovnakú chybu, pravdepodobne by urobil to isté ako Vettel. Dodáva, že počas pretekov sa všetko deje veľmi rýchlo a jazdec sa vždy len snaží udržať si pozíciu a na Vettelovom mieste by sa svojho súpera taktiež pokúsil rovnako zatlačiť. A to je podľa Brita presne to, čo sa stalo. Jeho názor na celý incident sa nezmenil.

FIA rozhodnutie podporila
Je známe, že FIA plne podporuje rozhodnutie rozhodcov a jednohlasne ho na základe dôkazov schválila. Podľa nich totiž Vettel dovolil, aby sa jeho vozidlo vyrútilo priamo na Hamiltona, aj keď ho už mal pod kontrolou. Existuje precedens pre rozhodnutie z minulého roka, kedy Max Verstappen dostal päťsekundový trest po tom, ako podobným spôsobom ohrozil Kimiho Räikkönena. Hneď po incidente Hamilton povedal, že si myslí, že Vettelov návrat bol nebezpečný a tento postoj si zachováva. Vyjadril sa, že zvyčajne je najsprávnejší práve ten prvý inštinkt. Keď si pozeral záznam a svoje štatistiky, mal podložené, že zo štvrtej zákruty musel brzdiť a považuje to za hazard. Ak by totiž nebrzdil, s istotou by podľa jeho názoru došlo k zrážke. Tvrdí tiež, že pravidlá hrajú v jeho prospech.

Vettel má veľkú podporu
Mnohí bývalí jazdci však na druhej strane podporujú Vettela, ktorý prehlásil, že preteky mu boli ukradnuté. Vettel tvrdí, že toto nie je šport, do ktorého sa zamiloval. Pravidlá podľa neho nie sú flexibilné a nikto nemá možnosť vyjadriť svoj názor. V tomto ohľade vraj nesúhlasí so stavom súčasnej F1. Hovorí, že sa len snažil dostať späť na trať a Hamilton musel reagovať, no mnohí bývalí jazdci by podľa neho súhlasili, že to je skrátka súčasť tohto športu. Vettel na druhej strane minulý rok urobil päť chýb a tohto roku išlo o jeho druhú chybu. A práve toto Hamilton neopomenul. Podľa svojich vlastných slov je britský pretekár hrdý, že jeho záznamy neobsahujú žiadne informácie o chybách a pripisuje to obrovskej dávke sústredenia.

Top