Ste tu
Home > Kultúra > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> CHLEBOM A VÍNOM 2017

CHLEBOM A VÍNOM 2017

Zdieľaj tento článok

Trebišov │ Dožinky v areáli trebišovského kaštieľa, to je ďalšie Top podujatie Terra Incognita nazvané Chlebom a vínom. V piatok 25. augusta začne potulkami po Tokaji. Návšteva gazdovských pivníc v Malej a Veľkej Tŕni je zážitkom najmä pre návštevníkov nášho kraja, ale túto príležitosť využije určite aj mnoho ľudí z blízkeho okolia. Veď tokajské víno je nielen vínom kráľov, ale aj kráľom vín.


Dobrodružstvo pri obžinkoch


Poďakovanie za úrodu a posvätenie chleba začne v sobotu svätou liturgiou a potom sa dožinkový sprievod pohne cez mesto smerom ku kaštieľu. Dožinkový veniec a tradičné zvyky spojené s touto slávnosťou začnú podujatie. V areáli kaštieľa sa bude obilie meniť na múku a chlebík, hrozno na dobrú šťavu a kvalitné vínko na strojoch a zariadeniach, aj spôsobmi ako to kedysi robili naši prarodičia.

Pre chuťové poháriky

Ochutnávky tradičnej i súčasnej gastronómie Maďarska, Poľska a Čiech, ale aj zemplínskych jedál, prilákajú iste množstvo ochutnávačov. „Ale nielen ochutnávať, no aj vyskúšať si, či aspoň sledovať varenie zameški alebo slivkového lekváru v kotle, pečenie lokší, tokajských koláčikov a chlebových posúchov, to je výzva pre gurmánov aj kuchárov,“ spresnila Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Košice región Turizmus. Degustovať sa bude tiež zlatistý mok a tí najsnaživejší môžu získať na Univerzite sv. Urbana diplom znalca Tokaja.

IMG_4253

Remeslo má stále zlaté dno

To si uvedomí každý, kto si sám vyskúša pradenie na kolovrátku, tkanie pokrovcov, vyrezávanie výrobkov z dreva, zdobenie perníkov, pletenie lana na historickom stroji, alebo mútenie masla. Návštevník sa rozhodne, či si kúpi niektorý z ručne vytvorených výrobkov alebo si v tvorivej dielni sám vytvorí svoj vlastný suvenír.

IMG_4302

Ponuka múzea

Trebišovské múzeum je hlavným organizátorom podujatia, no ponúka aj svoje múzejné aktivity. O 16.00 slávnostne sprístupnia obnovenú expozíciu parných oračiek a pozvú na prehliadku stálych expozícii múzea, ktoré sú v areáli kaštieľa. Tu budú prezentovať historické i súčasné poľnohospodárske stroje a návštevníci môžu absolvovať jedinečnú jazdu na historickom traktore. Veľkou udalosťou pre múzeum bude zrodenie Múzejníčka – detského maskota múzea, ktorý vznikol z detských návrhov.

Na pódiu to bude príjemná všehochuť a ani na deti sa nezabudlo

Hviezdami pódia sa môžu stať všetci, ktorí sa zapoja do vinárskych alebo kulinárskych súťaží. Deti neodolajú čítaniu v piesku, divadelnej dielni, tanečnému workshopu, pečiatkovým tričkám alebo návšteve rozprávkovej krajiny Haliganda či mini ZOO. Podvečer ovládne pódium Eva Máziková a všetky deti, ktoré prídu so svojim lampášikom a na javisku ho spolu s ňou rozžiaria. Vystúpenie skupiny Mafia Corner ukončí dožinkový deň v Trebišove.

Pozri si fotogalériu: Chlebom a vínom 2016

Návštevníkov čakajú zľavy a tombola

V termíne 25.8. – 3.9.2017 môžu návštevníci podujatia využiť zľavy v Penzióne Aqua Maria Veľaty, reštaurácii Amadeus, Hasclube Trebišov, ShiningFarm Kuzmice a občianske združenie Tokajské pivnice ponúkne zľavu na ubytovanie alebo môžu skúsiť šťastie v tombole.

Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus vznikla v zmysle zákona o podpore cestovného ruchu v decembri 2012. Jej súčasnými členmi sú Košický samosprávny kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu Slovenský raj& Spiš, Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu a KOŠICE Turizmus. Cieľom organizácie je robiť aktívny a efektívny marketing v spolupráci s jej členmi a partnermi. Od januára 2015 sa program Terra Incognita realizuje pod gesciou KRT.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove je kultúrne zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Je to kultúrna a vzdelávacia inštitúcia napomáhajúca rozvoju kultúry v mestách a obciach trebišovského regiónu. V zbierkovom fonde múzea sa nachádzajú mnohé historicky cenné predmety. Realizujú tematické výstavy z výtvarného umenia, filumenistiky, národopisu, histórie, numizmatiky a umenia. Viac o hlavnom organizátorovi podujatia zistíte na www.muzeumtv.sk.

Zdieľaj tento článok

Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top