Ste tu
Home > Spravodajstvo > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> CHEMICKÁ CESTA TREBIŠOVSKÉHO GYMNÁZIA

CHEMICKÁ CESTA TREBIŠOVSKÉHO GYMNÁZIA

Zdieľaj tento článok

Žiaci  gymnázia sa 1.-2.februára 2017 zúčastnili „chemickej cesty“ v mestách Nitra a Ostrava. Exkurzie sa zúčastnilo 28 žiakov Gymnázia Trebišov a 8 žiakov Gymnázia Kráľovský Chlmec. Cieľom bolo zoznámiť žiakov s vedou a technológiami aj inými formami učenia s akými sa stretávajú v školských laviciach a to zážitkovou formou.


Chemická cesta začala v Nitre

Prvý deň sme navštívili prevádzku Plastika Nitra, a.s., ktorá sa zaoberá spracovaním plastických látok. Vo svojej výrobe má zavedené technológie vytlačovania, vyfukovania a vstrekovania. Bolo zaujímavé pozorovať ako sa pripravený materiál mení na presné plastové rúry a výrobky.


V poobedňajších hodinách sme navštívili Nitriansky hrad a Diecézne múzeum. V ňom sme objavili vzácne písomnosti z obdobia Veľkej Moravy a zaujímavé bohoslužobné predmety z rôznych historických etáp.

5.2.2017 034

Ostravo, Ostravo…

Druhý deň v skorých ranných hodinách sme sa premiestnili do Ostravy – Vítkovice. Exkurzia v priestoroch bývalých Vítkovických železiarní mala edukačný charakter. Prehliadka vysokej pece –Bolt Tower začala nástupom do upraveného výťahu, ktorý nás vyviezol na vrchol, rovnako ako kedysi železnú rudu, koks a vápenec. Odtiaľ sa odkrýva úchvatný pohľad na celý dolnovítkovický areál.

5.2.2017 039

Odvážni mohli od výťahu pokračovať po schodoch a zabezpečených plošinách ešte vyššie až na vrchol sedemdesiatmetrovej pece. Rovnako pútavá ako vyhliadka na Ostravu je možnosť nahliadnuť do tajomného vnútra pece, kde teplota dosahovala 2000°C.  Vstup do útrob umožňovala malá vyhliadková plošina v dolnej časti, kde sa roztavené železo odpichovalo.

Je obdivuhodné, ako úspešne a cieľavedome si naši krajania uchovávajú svoju kultúru, tradície a ako ho stále rozvíjajú. Je len na škodu, že Slovensko nedostatočne využíva tento potenciál.

5.2.2017 037

Verím, že prehliadka pre nás všetkých bola zaujímavá a odniesli sme si veľa pekných zážitkov ale aj informácií. Bolo by prospešné, ak by výsledkom tejto exkurzie bola budúcoročná návšteva ďalších častí, ako je Veľký svet techniky: svet vedy a technológií, detský svet, svet prírody.

Všetkým žiakom sa chcem poďakovať za trpezlivosť a vysokú disciplínu.

5.2.2017 045


Autor: Mgr. Michaela Krivá
Foto: Gymnázium Komenského 32 Trebišov

Zdieľaj tento článok

Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top