Ste tu
Home > Správy > Svet > Česko má staronového ministra zdravotníctva, Vojtěch sa chce zamerať nielen na koronavírus

Česko má staronového ministra zdravotníctva, Vojtěch sa chce zamerať nielen na koronavírus

Zdieľaj tento článok

26.5.2021 (Webnoviny.sk) – Česká republika má staronového ministra zdravotníctva. Hovorca prezidenta Miloša Zemana krátko pred poludním oznámil, že hlava štátu druhý raz poverila riadením rezortu Adama Vojtěcha. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.


Bývalý minister ešte v utorok večer prostredníctvom sociálnych sietí potvrdil, že prijal ponuku premiéra Andreja Babiša na návrat do vlády.


Menovanie bez ceremoniálu

„Idem do toho s obrovskou pokorou a rešpektom, ako pred troma rokmi. Želal by som si situáciu upokojiť a zamerať sa nielen na doriešenie covidu, ale (chcem) tiež dotiahnuť zákony, ktoré sú pre pacientov dôležité,” napísal na sociálnej sieti.

Viac o téme: Koronavírus

Menovanie sa oproti bežným zvyklostiam uskutočnilo bez ceremoniálu a prítomní neboli ani novinári. Premiér Babiš Vojtěcha vzápätí uvedie do úradu.

Adam Vojtěch sa do funkcie vracia po rezignácii doterajšieho šéfa rezortu Petra Arenbergera, ktorý svoj odchod z postu oznámil v utorok.

Vo funkcii zostane do konca vlády

Vojtěch bol ministrom zdravotníctva počas prvej vlny pandémie koronavírusu a skončil vlani na jeseň. Podľa Babiša vtedy odišiel, pretože toho bolo na neho veľa a bol znechutený politikou a médiami.

Po Vojtěchovi sa funkcie ujal epidemiológ Roman Prymula, toho však neskôr vystriedal odborník na detskú hematológiu Jan Blatný a napokon spomenutý riaditeľ Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady Arenberger. Teraz by mal Vojtěch zostať vo funkcii do konca vlády.

Česká opozícia Vojtěchovi najviac vyčítala nepripravenosť na príchod pandémie, objednávky predraženého zdravotníckeho materiálu alebo to, že v lete pred nástupom ďalšej vlny epidémie nedokázal odolať tlakom premiéra na uvoľňovanie opatrení.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus COVID-19 v Česku, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Česko má staronového ministra zdravotníctva, Vojtěch sa chce zamerať nielen na koronavírus © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top