Ste tu
Home > Správy > Čaputová sa v Bruseli stretne so Stoltenbergom a Junckerom, prezidentku prijme aj kráľ Filip

Čaputová sa v Bruseli stretne so Stoltenbergom a Junckerom, prezidentku prijme aj kráľ Filip

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Audienciou u belgického kráľa Filipa začne svoju druhú oficiálnu zahraničnú návštevu prezidentka Zuzana Čaputová.


Prezidentka už minulý týždeň navštívila Prahu, v utorok pôjde na návštevu Bruselu – hlavného mesta Belgicka, ale aj sídla Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.


Čaputovej stretnutie so Stoltenbergom

Na záver programu sa stretne s komunitou Slovákov a Čechov v Bruseli. Čaputová cestuje do Bruselu desať dní po inaugurácii.

„V úvode programu prezidentka SR absolvuje audienciu u belgického kráľa Filipa, po ktorom budú nasledovať pracovné stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom a s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom,“ uviedla z tlačového odboru prezidentskej kancelárie Martina Goffová.

Hlava štátu sa zároveň stretne so slovenskými diplomatmi zastupujúcimi Slovensko v Európskej únii a NATO. Čaputová sídlo NATO navštívi aj ako vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR. V slovenskom systéme je to hlava štátu, ktorá sa zúčastňuje na summitoch Aliancie. Premiér zase zastupuje Slovensko na zasadnutiach Európskej rady – čiže bruselských summitoch.

S kráľom Filipom sa stretol aj Kiska

Čaputová má v programe aj stretnutie s komunitou Slovákov a Čechov v Bruseli, ktorí sa združujú v iniciatíve od Tatier k Schumanu. Táto nezisková iniciatíva usporadúva diskusie s rôznymi hosťami. Na svojej poslednej návšteve Bruselu sa na ich podujatí zúčastnil aj prezident Andrej Kiska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Českú republiku

Iniciatíva svojím názvom odkazuje na zastávku MHD a kruhový objazd v Bruseli, pri ktorom sú sústredené európske inštitúcie – Európska rada, Európska komisia a neďaleko aj Európsky parlament. Názov miesto nesie po Robertovi Schumanovi, jednom zo zakladateľov Európskej únie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Inaugurácia Zuzany Čaputovej

S belgickým kráľom Filipom, ktorý je na tróne od roku 2013, sa pred začiatkom predsedníctva SR v Rade EÚ v roku 2016 stretol aj vtedajší prezident Andrej Kiska. Podľa Kisku bol belgický kráľ veľmi dobre informovaný o situácii na Slovensku, rozprávali sa vtedy o extrémizme aj brexite.

Viac o téme: Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Viac k témam: Brusel, Európska únia, NATO, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová sa v Bruseli stretne so Stoltenbergom a Junckerom, prezidentku prijme aj kráľ Filip © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top