Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Čaputová je rovnako schizofrenická ako Pellegrini pri očkovaní, podľa Fica bude zodpovedná za zamietnutie referenda (video)

Čaputová je rovnako schizofrenická ako Pellegrini pri očkovaní, podľa Fica bude zodpovedná za zamietnutie referenda (video)

Zdieľaj tento článok

27.6.2021 (Webnoviny.sk) – Za prípadné nekonanie referenda o predčasných parlamentných voľbách, ktoré iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), bude niesť plnú politickú zodpovednosť prezidentka SR Zuzana Čaputová.


Na nedeľňajšej tlačovej konferencii to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. Prezidentke tiež vytkol to, že politicky zneužila článok 95 Ústavy SR, ktorý sa týka práve referenda.


Vláda dostala 60 dní na prežitie

„Pani prezidentka je v prípade referenda tak schizofrenická ako Peter Pellegrini pri téme očkovania,” uviedol šéf Smeru-SD. Zdôraznil, že prezidentka chcela dať svojím konaním vláde ďalších 60 dní na „prežitie”.

„Referendum je asi najpriamejšia forma demokracie, preto jej odôvodnenie, že referendom sa opozícia snaží zvrátiť výsledky minuloročných parlamentných volieb, je totálne mimo,” myslí si Fico. Ak prezidentka referendum „politicky zmarí”, strana je podľa jeho slov pripravená iniciovať ďalšie referendum.

Účelové prekrúcanie faktov?

Prezidentka v reakcii pre agentúru SITA uviedla, že tieto výroky môžu znamenať len ústavnú neznalosť alebo účelové prekrúcanie faktov. Posúdenie, či niečo je alebo nie je v súlade s ústavou, je podľa hlavy štátu len a len v kompetencii Ústavného súdu SR a nie na prezidentke či strane Smer-SD.

„Ak je strana Smer-SD presvedčená, že referendum s takto položenou otázkou je v súlade s ústavou, tak nemá dôvod obávať sa výkladu Ústavného súdu SR a ani dôvod útočiť na prezidentku,” dodala prezidentka v stanovisku, ktoré zaslal jej hovorca Martin Strižinec.

Viac ako 600-tisíc podpisov

Petičný výbor odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, ktorá obsahuje viac ako 600-tisíc podpisov, v podateľni Prezidentského paláca 3. mája.

Prezidentka následne v polovici mája požiadala Ústavný súd SR aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Ústavný súd SR má na rozhodnutie 60 dní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: parlamentné voľby, predseda strany Smer-SD, prezidentka SR, referendum, referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová je rovnako schizofrenická ako Pellegrini pri očkovaní, podľa Fica bude zodpovedná za zamietnutie referenda (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top