Ste tu
Home > Zaujímavosti > Čaká nás posledné úplné zatmenie Mesiaca v tejto dekáde, obloha chystá aj ďalšie zaujímavé úkazy

Čaká nás posledné úplné zatmenie Mesiaca v tejto dekáde, obloha chystá aj ďalšie zaujímavé úkazy

MYS CANAVERAL 20. januára (WebNoviny.sk) – Už v pondelok ráno sa bude dať pozorovať výnimočný astronomický jav – úplné zatmenie Mesiaca, ktoré bude posledným v tomto desaťročí. Začne sa pred šiestou a bude trvať vyše dvoch hodín.

Očakáva sa aj čiastočné zatmenie

Úplné zatmenie Mesiaca sa po celý čas bude dať pozorovať zo Severnej aj Južnej Ameriky, Grónska, Islandu, Írska, Veľkej Británie, Nórska, Švédska, Portugalska a z atlantického pobrežia Francúzska a Španielska. Zo zvyšku Európy vrátane Slovenska sa bude dať pozorovať iba čiastočne. Takzvaná totalita, počas ktorej bude Mesiac kompletne v tieni Zeme, bude trvať 62 minút.

V tomto roku sa bude dať pozorovať zatmenie Mesiaca ešte raz – bude to v noci zo 16. na 17. júla, toto zatmenie však už bude len čiastočné. Najbližšie úplné zatmenie Mesiaca príde na rad až v máji 2021.

Tohtoročné zaujímavé úkazy

Nočná aj denná obloha ponúkne v tomto roku fanúšikom astronómie aj množstvo ďalších zaujímavých úkazov. V auguste napríklad ožiaria oblohu tak ako každý rok Perzeidy, ktorých maximum pripadá na 13. augusta. Koncom roka, 14. decembra, bude mať maximum ďalší pravidelný jasný meteorický roj – Geminidy.

Ešte predtým, 11. novembra doobeda, sa bude dať pozorovať prechod planéty Merkúr pred Slnkom. Tento jav sa dá zo Zeme sledovať len približne raz za desať rokov, a kto zmešká príležitosť tento rok, bude si musieť počkať až do novembra 2032.

Viac k témam: astronómia, astronómovia, padajúce hviezdy, zatmenie Mesiaca
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaká nás posledné úplné zatmenie Mesiaca v tejto dekáde, obloha chystá aj ďalšie zaujímavé úkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Top