Ste tu
Home > Ekonomika > Automobilový priemyseľ > Brusel chce bezpečnejšie autá, nová technológia by mohla obmedziť výkon motora

Brusel chce bezpečnejšie autá, nová technológia by mohla obmedziť výkon motora

FRANKFURT 26. marca (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) smeruje pri autách k vybaveniu technológiami proti prekračovaniu rýchlosti a rovnako k nahrávaniu dát, ktoré zdokumentujú okolnosti dopravných nehôd.

Obmedzenie výkonu motora

Európska komisia v stredu uviedla, že sa predbežne dohodla na povinnosti nových bezpečnostných funkcií v automobilovom priemysle vrátane takzvanej inteligentnej asistencie pri rýchlosti, ktorá na základe máp rozozná povolenú rýchlosť v danom úseku a môže obmedziť výkon motora.

Vodič môže systém obísť zatlačením na plynový pedál, avšak palubný záznamník dát zaznamená rýchlosť auta.

Každoročne zahynie na našich cestách 25-tisíc ľudí,“ uviedla eurokomisárka pre vnútorný trh a priemysel Elžbieta Bieňkowská.

Môžeme a musíme proti tomu konať,“ dodala. Európska komisia, najvyšší výkonný orgán EÚ, plánuje zaviesť túto povinnosť pre všetky autá na európskych cestách od roku 2022.

Systémy varovania vodičov

Ďalšie bezpečnostné opatrenia by mali obsahovať systémy varovania vodičov, ak pôsobia unavene a proti rozptýleniu za volantom, napr. pri používaní mobilného telefónu.

Hovorí sa aj o funkciách, ktoré pomôžu vodičom autobusov a kamiónov vyhnúť sa zrážke s cyklistami v takzvaných mŕtvych uhloch. Väčšina technológií už existuje a je súčasťou výbavy áut vyššej triedy.

Na opatreniach sa dohodli spoločne vlády európskych štátov, komisia a Európsky parlament (EP). Formálne ich musia schváliť lídri členských krajín a poslanci EP.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia, Európsky parlament (EP), technológie
Zdroj: Webnoviny.sk – Brusel chce bezpečnejšie autá, nová technológia by mohla obmedziť výkon motora © SITA Všetky práva vyhradené.

Top