Ste tu
Home > Ekonomika > Bratislavská a košická záchranka budú mať nové sanitky

Bratislavská a košická záchranka budú mať nové sanitky

BRATISLAVA 13. októbra (WebNoviny.sk) – Záchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava a Záchranná služba (ZS) Košice ukončili verejnú súťaž na výber dodávateľa sanitných vozidiel. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.


Vysúťažená celková cena zákazky je 30,9 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Výsledkom obstarávania je rámcová nájomná dohoda medzi úspešným uchádzačom a obidvomi príspevkovými organizáciami na 60 mesiacov s následným odkúpením do vlastníctva.


Podľa dohody ide maximálne o 152 sanitiek – ambulancií rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a ambulancií RLP s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky. “Nové sanitky prinesú vyšší štandard pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, komfort a bezpečnosť pacientom, ako aj posádke,” uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Na nových sanitkách sa ušetrilo

Ako ďalej uviedlo MZ, spoločným verejným obstarávaním a zakomponovaním všetkých najnovších poznatkov pri poskytovaní neodkladnej zdravotnej pomoci sa podarilo dosiahnuť nižšiu cenu o viac ako 4 milióny eur.

Cena za jedno vozidlo tak je 3 400 eur s DPH na mesiac spolu s vybavením a servisom. Na nových sanitkách sa tak ušetrilo 12,3 % nákladov.

„Zásadným benefitom je skutočnosť, že pri takto stanovených fixných mesačných paušálnych platbách za prevádzku sanitných vozidiel budeme efektívnejšie plánovať finančné toky a nevzniknú nepredvídateľné výdavky spojené s prevádzkou sanitných vozidiel,” uviedol generálny riaditeľ ZZS Bratislava Ľubomír Slovák.

Podľa neho prenesenie rizika, administratívy a kontrolingu na prenajímateľa uvoľní personálne zdroje v prospech pacientov.

Problémy s dostupnosťou vozidiel

Vozidlá, ktoré obe záchranky momentálne využívajú, boli obstarané v troch vlnách, v rokoch 2008, 2009 a 2010.

“Majú najazdených v priemere viac ako 350-tisíc kilometrov. Mnohé už prekročili 400-tisícovú hranicu. Ich stav zodpovedá náročným podmienkam používania, ktoré vyžadujú pri 90 % jázd zrýchlený presun k pacientovi alebo s pacientom do nemocnice.Všetky používané vozidlá sú udržiavané v prevádzkyschopnom stave, čo si však pri takýchto vozidlách vyžaduje vysoké investície do údržby,“ dodal Slovák.

Vozidlá ZZS v priemere najazdia asi 50-tisíc kilometrov ročne. Vzhľadom na vek a intenzitu využitia motorových vozidiel museli obe organizácie v mnohých prípadoch vymeniť vo vozidlách ich základné súčasti, ako je napríklad motor a prevodovka.

Záchranky začínajú riešiť aj problémy s dostupnosťou vozidiel, nakoľko si vyžadujú čoraz častejšie servisné zásahy a doba odstavenia vozidiel v jednotlivých servisoch sa predlžuje. Obe záchranky mali len v roku 2017 viac ako 260-tisíc výjazdov a najazdili viac ako 7,6 mil. kilometrov.

ZS Košice prevádzkuje 47 staníc

ZZS Bratislava má vo vozovom parku 91 vozidiel. V šiestich krajoch SR – Bratislavskom, Nitrianskom, Trenčianskom, Trnavskom, Banskobystrickom a Žilinskom prevádzkuje 62 bodov ambulancií ZZS.

Vozidlá vyrobili v rokoch 2005 až 2010, z nich až 34 vozidiel prekročilo hranicu 400-tisíc najazdených kilometrov. V roku 2017 boli celkové náklady na prevádzku jedného vozidla asi 14-tisíc eur bez poistenia.

ZS Košice prevádzkuje 47 staníc a pôsobí na území Košického, Prešovského a Žilinského kraja so 63 vozidlami. Najstaršia sanitka je z roku 1999, najviac kilometrov má v košickom vozovom parku najazdených sanitka s počtom 604-tisíc kilometrov.

Až 43 vozidiel už prekročilo hranicu 400-tisíc kilometrov, z toho 19 vozidiel viac ako 500-tisíc. Náklady na servis jednej sanitky boli v minulom roku viac ako 13 500 eur s DPH bez poistenia.

Viac k témam: Andrea Kalavská, minister zdravotníctva, Ministerstvo zdravotníctva SR, rýchla lekárska pomoc (RLP), rýchla zdravotná pomoc (RZP), verejné obstarávanie, Záchranná služba (ZS) Košice, Záchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavská a košická záchranka budú mať nové sanitky © SITA Všetky práva vyhradené.


Top