Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Bratislava zriadi horúcu linku pre zimnú údržbu, pomôže s čistením chodníkov v správe mesta

Bratislava zriadi horúcu linku pre zimnú údržbu, pomôže s čistením chodníkov v správe mesta

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Hlavné mesto SR Bratislava zriadi horúcu linku pre zimnú údržbu najmä chodníkov, ktorá má pomôcť s problémom prijatej novely zákona o pozemných komunikáciách. Novela zákona totiž zodpovednosť za čistenie chodníkov preniesla na samosprávy.


Na stredajšom brífingu o tom novinárov informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že linka bude fungovať ešte do konca tohto roka a číslo zverejnia na oficiálnej internetovej stránke mesta.


Dodal, že k linke budú patriť štyri čaty pracovníkov z dodávateľských firiem, ktorí budú operatívne a na základe hlásení od občanov prioritne čistiť problémové úseky, ktoré budú v správe mesta. O tých úsekoch, ktoré nebudú v správe mesta, sa dozvie príslušná mestská časť.

Väčšinu treba odhŕňať manuálne

Bratislava má odhŕňať sneh na približne milión štvorcových metrov chodníkov, pričom až 90 percent z nich nie je možné urobiť mechanicky, ale je potrebné ich čistiť manuálne. To sú obrovské čísla, náklady na ľudí a ich organizáciu, ktoré sa nedajú vyriešiť zo dňa na deň v priebehu rozpočtového roka,” pripomenul primátor Bratislavy.

Ako ďalej dodal, k zabezpečeniu zimnej údržby bývalé vedenie mesta uzavrelo dve zmluvy s dvomi dodávateľmi, o ktorých súčasného primátora hlavného mesta informovalo.

Stretli sme sa s dodávateľmi, ktorí nás uistili, že v dohodnutých výkonoch, množstvách a časových lehotách zimnú údržbu zvládnu,” uviedol Vallo.

Jednoznačné vysporiadanie

Podľa neho v dlhodobejšom horizonte bude musieť mesto v spolupráci s mestskými časťami vyriešiť správu chodníkov, ktoré nie sú jednoznačne vysporiadané medzi mestom a mestskými časťami, ako napríklad spoločnou mapkou, z ktorej bude občanovi jasné, ktorá cesta a ktorý chodník komu patrí.

Národná rada SR začiatkom tohto roka novelizovala zákon o pozemných komunikáciách, ktorá vypúšťa povinnosť vlastníkov, správcov alebo užívateľov nehnuteľností odstraňovať neschodnosť chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou.

Táto povinnosť sa preniesla na správcov miestnych komunikácií, teda na mestá a obce, vrátane zodpovednosti za škody.

Viac k témam: chodník, Matúš Vallo, zimná údržba ciest
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava zriadi horúcu linku pre zimnú údržbu, pomôže s čistením chodníkov v správe mesta © SITA Všetky práva vyhradené.


Top