Ste tu
Home > Zaujímavosti > Botanikov prekvapila vzácna rastlina, naposledy ju videli klíčiť pred vyše sto rokmi

Botanikov prekvapila vzácna rastlina, naposledy ju videli klíčiť pred vyše sto rokmi

11.8.2020 (Webnoviny.sk) – V anglickom grófstve Somerset našli po 106 rokoch baldéliu žabníkovitú (Baldellia ranunculoides). Botanici ju objavili neďaleko Sweet Track v Somerset Levels, po prvý raz od roku 1914.

Predstaviteľ organizácie Somerset Rare Plants Group Stephen Parker vyhlásil, že je to dôkaz o tom, že práca ochranárov v tejto konkrétnej oblasti „funguje celkom dobre“. Nachádza sa tam okrem toho aj ďalších šesť vzácnych rastlín, ktorým vyhovuje kvalita tamojšej vody.

„Semená sú tam pravdepodobne stále a v dôsledku nedávneho čistenia opäť začali klíčiť. Zlá kvalita vody môže byť pre rastliny veľkým problémom,“ povedal Parker.

Na projekte spolupracovali aj organizácie Natural England a Botanical Society of Britain and Ireland. Skúmali, kde rastú vzácne rastliny s cieľom ich chrániť a zachovať. V tejto oblasti je kvalita vody veľmi dobrá aj vďaka tomu, že nie je spojená so žiadnymi inými vodnými tokmi, ktoré by ju mohli znečistiť.

Viac k témam: botanici, kvety, rastlina
Zdroj: Webnoviny.sk – Botanikov prekvapila vzácna rastlina, naposledy ju videli klíčiť pred vyše sto rokmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Top