Ste tu
Home > Veda a technika > Bol koronavírus vo Wu-chane ešte skôr než sa tvrdí? Niečo naznačujú satelitné zábery

Bol koronavírus vo Wu-chane ešte skôr než sa tvrdí? Niečo naznačujú satelitné zábery

10.6.2020 (Webnoviny.sk) – Zjavný nárast intenzity dopravy pred nemocnicami v čínskom Wu-chane od augusta 2019 by mohol naznačovať, že koronavírus zasiahol mesto skôr, ako uvádzajú oficiálne informácie. Vyplýva to z novej štúdie amerických vedcov.


Výskumníci z Harvardovej univerzity v nej tvrdia, že podľa satelitných záberov sa od konca augusta do decembra zintenzívnila doprava pred piatimi nemocnicami spomínanej metropoly provincie Chu-pej.


Čína štúdiu odmieta

K tomuto vývoju došlo súbežne s nárastom vyhľadávania online informácií o symptómoch, ako sú “kašeľ” alebo “hnačka”. Čína ihneď štúdiu označila za “smiešnu” a založenú na “povrchných” informáciách.

Doteraz sa predpokladalo, že vírus sa prvý raz objavil v Číne niekedy v novembri. Miestne úrady Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o hromadnom výskyte zápalov pľúc neznámeho pôvodu informovali 31. decembra 2019.

Vedci skúmali satelitné zábery spred nemocníc vo Wu-chane z konca leta a počas jesene 2018 a porovnali ich s rovnakým obdobím v roku 2019.

Rastúci súbor informácii

V jednom prípade zaznamenali napríklad nárast počtu zaparkovaných vozidiel pred jedným zo zdravotníckych zariadení o 67 percent.

Vyhľadávanie slov patriacich medzi symptómy koronavírusu na čínskom internetovom vyhľadávači Baidu stúplo očividne v rovnakom čase.

“Celý tento rastúci súbor informácií naznačuje, že vo Wu-chane sa v tom čase niečo dialo,” povedal pre ABC news vedúci výskumu John Brownstein. Podľa jeho slov však bude potrebných ešte veľa ďalších štúdií, aby sa definitívne zistilo, čo sa presne stalo.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Bol koronavírus vo Wu-chane ešte skôr než sa tvrdí? Niečo naznačujú satelitné zábery © SITA Všetky práva vyhradené.


Top