Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Boeing skrýval problémy stroja 737 Max, tvrdí jeden z akcionárov a na spoločnosť podal žalobu

Boeing skrýval problémy stroja 737 Max, tvrdí jeden z akcionárov a na spoločnosť podal žalobu

NEW YORK 11. apríla (WebNoviny.sk) – Akcionár amerického výrobcu lietadiel Boeing zažaloval firmu pre údajné skrývanie problémov stroja 737 Max s cieľom zvýšiť ceny akcií.

Mali informovať investorov

Akcionár Richard Seeks tvrdí, že Boeing mal investorov informovať o problémoch v oblasti bezpečnosti jeho najpredávanejšieho lietadla po tragickej nehode v októbri minulého roka.

Namiesto toho firma akcie posunula do umelej výšky optimistickým vyjadrovaním sa o budúcich predajoch predtým, ako druhá tragická havária v marci spôsobila pokles akcií, tvrdí žalujúci akcionár.

Žaloba, ktorá bola podaná na okresom súde v Illinois, sa snaží o štatút hromadnej žaloby všetkých akcionárov Boeingu, ktorí kúpili akcie medzi 8. januárom a 21. marcom tohto roka. Boeing hneď neodpovedal na žiadosť, aby sa k žalobe vyjadril.

Letecký úrad terčom kritiky

Žaloba zároveň tvrdí, že firma zatajila pred investormi, že americký Federálny letecký úrad (FAA) jej dal oprávnenie, aby pomáhala pri certifikácii bezpečnosti lietadla Max.

Prax FAA, v rámci ktorej deleguje kontrolu bezpečnosti na výrobcov, sa po leteckých nešťastiach stala terčom kritiky aj zo strany kongresového vyšetrovania. Boeing čelí aj vyšetrovaniu zo strany amerického ministerstva spravodlivosti a generálneho inšpektora ministerstva dopravy.

Viac k témam: Boeing, Boeing 737 MAX, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302), Lion Air, súd, žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Boeing skrýval problémy stroja 737 Max, tvrdí jeden z akcionárov a na spoločnosť podal žalobu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top