Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Boeing dostával nelegálne daňové úľavy od USA, ktoré poškodili predaj Airbusu

Boeing dostával nelegálne daňové úľavy od USA, ktoré poškodili predaj Airbusu

ŽENEVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Svetová obchodná organizácia (WTO) definitívne rozhodla v spore medzi americkým výrobcom lietadiel Boeing a jeho európskym konkurentom Airbus, ktorý trval takmer 14 rokov. WTO konštatovala, že Boeing v USA dostával nelegálne daňové úľavy od štátu Washington, ktoré poškodili predaj Airbusu.

Rozhodnutie považujú za víťazstvo

Verdikt odvolacieho orgánu WTO sa týkal toho, či USA akceptovali rozhodnutie z roku 2012, že Boeing dostal dotácie v sume najmenej 5 mld. USD, ktoré medzinárodné obchodné pravidlá zakazujú.

Odvolací orgán však zistil, že okrem relatívne malých daňových úľav zo strany štátu Washington, ktoré podľa USA boli v sume iba 100 mil. USD ročne, neexistuje podklad, na základe ktorého by Európska únia mohla žiadať odškodnenie.

Obe strany zhodne tvrdia, že rozhodnutie odvolacieho orgánu WTO je ich víťazstvom. EÚ uviedla, že rozhodnutie „potvrdzuje dlhodobú pozíciu EÚ, že USA neurobili kroky, aby vyhoveli nariadeniam WTO v oblasti podpory Boeingu“.

Dotovali Boeing napriek nariadeniam WTO

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmström povedala: „Odvolací orgán v tomto prípade teraz definitívne rozhodol a potvrdil náš názor, že USA pokračovali v dotovaní Boeingu napriek nariadeniam WTO.“

Úrad splnomocnenca USA pre obchod však označil rozhodnutie za veľký úspech a poukázal, že jediným víťazstvom Európskej únie je otázka daňových úľav zo strany štátu Washington v rokoch 2013 až 2015 v priemernej ročnej sume iba zhruba 100 mil. USD.

(1 EUR = 1,1218 USD)

Viac k témam: Airbus, Boeing, Svetová obchodná organizácia (WTO)
Zdroj: Webnoviny.sk – Boeing dostával nelegálne daňové úľavy od USA, ktoré poškodili predaj Airbusu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top