Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Boeing 737 Max ešte lietať nebude, Európa a Kanada plánujú vlastné kontroly lietadiel

Boeing 737 Max ešte lietať nebude, Európa a Kanada plánujú vlastné kontroly lietadiel

WASHINGTON 21. marca (WebNoviny.sk) – Lietadlá Boeing 737 Max, ktorých lety boli pozastavené, pravdepodobne zostanú na zemi dlhšie. Európski a kanadskí regulátori totiž plánujú svoje vlastné posudky zmien, ktoré firma robí po haváriách dvoch jej strojov Max.

Pochybnosti o splnení harmonogramu

Americký Federálny letecký úrad (FAA) očakáva, že certifikuje modifikácie Boeingu a plány výcviku pilotov v apríli alebo v máji. Uviedla to osoba oboznámená s návrhmi FAA vo výboroch Kongresu USA. Existujú však pochybnosti o splnení tohto harmonogramu. Spoločnosť Air Canada plánuje nepoužívať Boeing 737 Max prinajmenšom do 1. júla.

Patrick Ky, výkonný riaditeľ Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA), uviedol, že jeho agentúra bude „veľmi podrobne a dôkladne“ skúmať zmeny, ktoré Boeing a FAA navrhnú s cieľom napraviť Boeing Max.

„Môžem garantovať, že z našej strany nedovolíme tomuto stroju lietať, ak nebudeme mať akceptovateľné odpovede na naše otázky, čokoľvek FAA urobí,“ povedal. Rovnako sa vyjadril kanadský minister dopravy Marc Garneau.

Urobia vlastnú certifikáciu

„Keď zmena softvéru bude hotová, čo potrvá niekoľko týždňov, my v Kanade urobíme svoju vlastnú certifikáciu, hoci zmeny certifikuje FAA,“ konštatoval.

John Hansman, profesor aeronautiky na Massachusettskej technickej univerzite, uviedol, že separátne schválenia zo strany Kanady a Európy upokoja verejnosť.

„Pravdepodobne to spôsobí odkladanie, ale možno to bude správna vec,“ povedal Hansman. Predpokladá, že FAA počká, kým iní regulátori ukončia svoje posudky, a až potom dovolí stroju Max opäť lietať.

Viac k témam: Boeing, Boeing 737 MAX, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302)
Zdroj: Webnoviny.sk – Boeing 737 Max ešte lietať nebude, Európa a Kanada plánujú vlastné kontroly lietadiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Top