Ste tu
Home > Šport > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> BEŽALI SME VEĽATSKÝ LESNÝ BEH

BEŽALI SME VEĽATSKÝ LESNÝ BEH

Velatsky_lesny_beh
Zdieľaj tento článok

Veľaty │V sobotu, 2. septembra sa vo Veľatoch bežal obľúbený lesný beh. Naša redakcia sa postavila na štart a v konkurencii 23 pretekárov sme dobehli na 8. mieste.


Viac ako sto registrovaných bežcov


Veľatský lesný beh sa postupom rokov teší narastajúcej popularite. Podľa môjho názoru za to môže jeho unikátnosť. Nepoznám v okolí žiadny iný beh, ktorý by pretekárom ponúkal lesnú adventúru. Nemožno zabudnúť ani na chalanov z OZ Stopa, ktorí rok čo rok odvádzajú skvelú prácu na športovom poli a popularizujú pohyb medzi občanmi nášho regiónu. Klobúk dole.

Na tohtoročnú edíciu podujatia Veľatský lesný beh bolo pár dní pred štartom registrovaných viac ako 100 bežcov. Jedenásť a sedemnásťkilometrová trať v útrobách veľatského lesa tak opäť prilákala nie len domácich, ale i cudzích. Na štarte sa objavili mená z Popradu, Oravského Podzámku či mesta Vráble.

Opäť skvelá organizácia

Pre štartujúcich boli pripravené skutočné hody. Po absolvovaní trate čakala na každého pamätná, drevená medaila a občerstvenie v podobe ovocia a koláčov. Nesmel však chýbať ani guľáš, aby pretekári čo najskôr doplnili kalórie, ktoré stratili v lese.

Bežal som aj ja. Vydal som sa v ústrety jedenásťkilometrovému dobrodružstvu s cieľom prekonať svoj čas z minulého roka. Kratšia trať ostala v porovnaní s minulým rokom nezmenená, maličké zmeny sa však dotkli dlhšej bežeckej alternatívy.

Uznáš, že k behu v teréne patrí aj skvelá orientácia v priestore. Počas behu platila táto veta dvojnásobne. Viacero z nás ostalo na križovatke trás v pomykove a vydalo sa nesprávnou trasou, čím sme si chtiac-nechtiac predĺžili trasu o takmer 3 kilometre. Áno, až tak dlho trvalo, kým sme si uvedomili, že tudy cesta nevede. Táto skutočnosť sa podpísala aj na výsledkovej listine, no napokon všetci šťastne dobehli do cieľa.

Navyše, čas z minulého roka som prekonal o 7 minút, dobehol k mojej spokojnosti s časom 1:12:40 na peknom 8. mieste.

A cestou sme nestretli žiadnych sršňov, ako počas vlaňajška.

Chlapci, dávam vám jednotku. Pretože si ju zaslúžite.

Čo na Veľatský lesný beh hovoria ľudia?

 Zúčastneným sa pri mojej otázke, čo ich na tomto behu fascinuje a prečo sem prišli, zračil na tvári úsmev. Pýtal som sa väčšinou po pretekoch, kedy mal každý z nás plnú hlavu endorfínov z predvedeného výkonu a úspešne zdolaných lesných nástrah. Odpovede sa zhodovali v jednom…

“Prišiel som preto, lebo Veľatský lesný beh je výnimočný a svojou trasou sa výrazne odlišuje od klasických asfaltových pretekov po rovnom povrchu. Tu si príde bežec na všetko a otestuje hranice svojich schopností. Po krátkom úseku do kopca v obci vás čaká nekonečne vyzerajúci beh popri poli a potom to začne. Odbočíte do lesa, musíte dávať pozor pod nohy, preskakovať zvalené pne, dávať pozor na kamene, vodu a štverať sa do dvoch náročných kopcov nie behom, ale chôdzou,” povedal jeden z pretekárov.

Ďalší sa nám zas zdôveril, že je na tomto behu prvýkrát a poriadne ho zlomil. Vidíš, to sú limity.

Pozri si fotogalériu. Výsledkovú listinu si môžeš pozrieť na tomto odkaze.

Velatsky_lesny_beh Velatsky_lesny_beh
Zdieľaj tento článok

Top