Ste tu
Home > Správy > Babiš zostane v zozname agentov ŠtB, so sťažnosťou na Slovensko v Štrasburgu neuspel

Babiš zostane v zozname agentov ŠtB, so sťažnosťou na Slovensko v Štrasburgu neuspel

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol sťažnosť českého premiéra Andreja Babiša na Slovenskú republiku v súvislosti s jeho evidenciou vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).


Súd v tejto veci rozhodol 20. novembra s tým, že jeho sťažnosť je neprijateľná. Informuje o tom český týždenník Respekt. Babiš podal na ESĽP sťažnosť v júni.


Krycie meno Bureš

Babišovo meno figuruje na Slovensku v zozname bývalých agentov ŠtB ako spolupracovníka pod krycím menom Bureš. Po vstupe do politiky sa snažil u slovenských súdov o vymazanie jeho mena z evidencie tajnej komunistickej polície, pričom žaloval Ústav pamäti národa (ÚPN).

Prvú inštanciu Babiš vyhral, keďže súd prihliadal na výpovede bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí tvrdili, že agentom nebol alebo si nepamätajú, skôr ako na dvanásť zväzkov záznamov týkajúcich sa agenta Bureša.

Ústavný súd v odvolacom procese neskôr rozhodol, že svedectvá bývalých príslušníkov tajnej polície nemôžu byť považované za dôveryhodné a politik chybne žaloval ÚPN.

Krajský súd v Bratislave po rozhodnutí ústavného súdu napokon rozhodol, že ÚPN Babiša v záznamoch ŠtB eviduje oprávnene. Politik sa proti rozhodnutiu dovolával na Najvyššom súde SR, ale neúspešne. Preto sa rozhodol obrátiť na ESĽP.

Už sa nemá kde súdne sťažovať

Podľa Respektu by sa mala informácia o tom, že Babišov prípad na súde v Štrasburgu neuspel, objaviť v súdnej verejnej databáze v priebehu niekoľkých týždňov. Tento súdny spor sa pre Babiša zamietnutím sťažnosti skončil, pretože už sa nemá kde súdne sťažovať.

Podľa týždenníka je však možné, že český premiér vyvolá ďalší súdny spor s tým, že sa namiesto ÚPN zameria na Slovenskú republiku a bude ju žalovať cez ministerstvo vnútra.

Informácie pochádzajú z webstránky www.respekt.cz a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Andrej Babiš, Európsky súd pre ľudské práva, ŠtB Štátna bezpečnosť, ÚPN Ústav pamäti národa
Zdroj: Webnoviny.sk – Babiš zostane v zozname agentov ŠtB, so sťažnosťou na Slovensko v Štrasburgu neuspel © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top