Ste tu
Home > Zaujímavosti > Austrália sa neprikloní k obmedzeniu uhoľného priemyslu, premiér to považuje za nezodpovedné

Austrália sa neprikloní k obmedzeniu uhoľného priemyslu, premiér to považuje za nezodpovedné

23.12.2019 (Webnoviny.sk) – Austrálsky premiér Scott Morrison v pondelok vyhlásil, že obmedziť uhoľný priemysel by bolo “nezodpovedné” a jeho vláda sa k niečomu takému nikdy nezaviaže.


Podľa klimatológov je pritom práve obmedzenie spotreby uhlia a čo najrýchlejší prechod na bezuhlíkovú ekonomiku v súčasnosti už zrejme jedinou možnosťou, ako predísť katastrofickému scenáru, že sa Zem vďaka klimatickým zmenám stane neobývateľná.


Nezmenia politiku

“Je jedna vec, ku ktorej sa nezaviažeme, a to sú nezodpovedné pracovné miesta likvidujúce a ekonomiku poškodzujúce ciele, o ktorých sa hovorí,” vyhlásil Morrison.

Austrália podľa neho nezmení svoju politiku ani napriek “panike”, ako premiér charakterizoval volanie po zmenách vo svetovom hospodárstve, ktoré by mohli zabrániť najhoršiemu.

Žiadna dohoda

Austrália bola – spolu s Ruskom, Čínou, Brazíliou či Saudskou Arábiou – jednou z mála krajín, ktoré na decembrovom výročnom klimatickom summite v Madride tvrdohlavo trvali na tom, že nezmenia svoju súčasnú politiku v oblasti ochrany životného prostredia, a ktoré sa stoj čo stoj odmietajú vzdať uhlia.

Argumentujú pritom najmä neželaným vplyvom požadovaných reforiem na domáce hospodárstvo. Vďaka týmto krajinám summit skončil krachom a krajiny na ňom neprijali žiadnu dohodu, ktorá by mohla zabrániť rapídnemu zhoršovaniu klimatickej krízy.

Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: klimatický summit Climate Action Summit
Zdroj: Webnoviny.sk – Austrália sa neprikloní k obmedzeniu uhoľného priemyslu, premiér to považuje za nezodpovedné © SITA Všetky práva vyhradené.


Top