Ste tu
Home > Veda a technika > Astronómovia skúmajú oblaky plynov v strede Mliečnej dráhy, vysvetlenie zatiaľ nikto nemá

Astronómovia skúmajú oblaky plynov v strede Mliečnej dráhy, vysvetlenie zatiaľ nikto nemá

20.8.2020 (Webnoviny.sk) – V strede Mliečnej dráhy, kde sa nachádza masívna čierna diera Sagittarius A*, našli astronómovia dôkazy o horúcich, teplých a studených plynoch vo vetroch. Tie majú teploty v rozmedzí približne od 500 do 1,1 milióna stupňov Celzia.


Oblaky nič nevysvetľuje

Experti taktiež informujú o existencii oblakov so studenými plynmi a spochybňujú niektoré názory na procesy v strede našej galaxie.


“Vietor v Mliečnej dráhe sa štandardne pripisuje buď nejakému výbuchu súvisiacemu s čiernou dierou alebo vetrom zo supernov alebo hviezd. Nič však nevysvetľuje tieto oblaky,” povedala podľa webu cnet.com Naomi McClureová-Griffithsová, astrofyzička na Austrálskej národnej univerzite a spoluautorka novej štúdie.

Galaktické vetry sú dôležité

McClureová-Griffithsová poznamenáva, že galaktické vetry sú dôležitým procesom v životnom cykle galaxií a pochopenie toho, čo sa môže diať v centre našej galaxie, môže pomôcť odpovedať na pretrvávajúce otázky o vývoji galaxií.

“Máme schválený projekt s Európskou organizáciou pre astronomický výskum na južnej pologuli na teleskope APEX (Atacama Pathfinder Experiment v čilskej púšti, pozn.), aby sme hľadali ďalšie oblaky. Pri zachytení širšej plochy očakávame, že budeme schopní lepšie pochopiť niektoré fyzikálne procesy,” dodala vedkyňa.

Viac k témam: Mliečna dráha, oblaky plynov, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Astronómovia skúmajú oblaky plynov v strede Mliečnej dráhy, vysvetlenie zatiaľ nikto nemá © SITA Všetky práva vyhradené.


Top