Ste tu
Home > Správy > Angela Merkelová navrhuje vytvoriť spoločnú európsku armádu, nebude znamenať koniec NATO

Angela Merkelová navrhuje vytvoriť spoločnú európsku armádu, nebude znamenať koniec NATO

BRUSEL 13. novembra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok vyhlásila, že je za to, aby jedného dňa vznikla spoločná európska armáda.


Merkelová to povedala v prejave na pôde Európskeho parlamentu. “Musíme rozpracovať víziu, na základe ktorej jedného dňa vznikne skutočná európska armáda,” vyhlásila nemecká kancelárka.


Dodala však, že vytvorenie európskej armády podľa nej nebude znamenať koniec Severoatlantickej aliancie (NATO). V tej sú okrem 26 európskych krajín združené aj Spojené štáty, Kanada a Turecko, pričom ďaleko najväčšiu vojenskú silu spomedzi jej členov predstavujú práve USA.

Merkelová nie je prvou vplyvnou európskou političkou, ktorá prichádza s návrhom vytvorenia samostatnej európskej armády. S podobným návrhom prišiel cez víkend francúzsky prezident Emmanuel Macron, za čo ho už stihol skritizovať americký prezident Donald Trump.

Už dávnejšie vytvorenie európskej armády navrhol aj šéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, za čo ho skritizovala okrem iných aj Veľká Británia, ktorá je zástancom silného transatlantického partnerstva.

Viac k témam: Angela Merkelová
Zdroj: Webnoviny.sk – Angela Merkelová navrhuje vytvoriť spoločnú európsku armádu, nebude znamenať koniec NATO © SITA Všetky práva vyhradené.


Top