Ste tu
Home > Ostatné športy > Americký šprintér Christian Coleman čelí podozreniu, že sa vyhol dopingovým testom

Americký šprintér Christian Coleman čelí podozreniu, že sa vyhol dopingovým testom

22.8.2019 (Webnoviny.sk) – Najrýchlejší muž planéty za ostatné tri roky Christian Coleman má vážny problém. Americký šprintér vynechal tri dopingové skúšky a musí bojovať o svoju reputáciu.

Lukratívny kontrakt

Je považovaný za nasledovníka skvelého Jamajčana Usaina Bolta, ale 23-ročnému rodákovi z Atlanty v súčasnosti hrozí, že príde o štart na majstrovstvách sveta v katarskej Dauhe i olympijských hrách v Tokiu 2020. Coleman čelí podozreniu, že sa vyhol trom dopingovým testom v priebehu 12 mesiacov, za čo mu hrozí dištanc.

Nemenovaný dôverný zdroj pre Sportsmail prezradil, že americký reprezentant v atletike, ktorý podpísal v roku 2017 lukratívny kontrakt na sedemmiestnu sumu s firmou Nike, spochybňuje jedno z troch svojich údajných zlyhaní za ostatný rok.

Ak však bude Coleman pri svojej „obrane“ neúspešný, bude čeliť dlhodobému dištancu, ktorý ho pripraví o najbližšie vrcholné podujatia.

Zastavenie činnosti

Podľa webu Americkej antidopingovej agentúry (USADA) môže mať akákoľvek kumulácia troch vynechaných testov v 12-mesačnom období za následok pri prvom porušení antidopingových pravidiel až zastavenie činnosti na dva roky.

Momentálne sa celým prípadom na najvyššej úrovni zaoberajú okrem USADA aj Svetová antidopingová agentúra (WADA) či Jednotka atletickej integrity (AIU) a aj Colemanovi právnici, ktorí spochybňujú aspoň jedno z údajných porušení miesta pobytu.

Coleman pred dvoma rokmi prehral na majstrovstvách sveta v Londýne v behu na 100 m s dopingovým hriešnikom Justinom Gatlinom. Na najbližších MS i OH však mal byť hlavným favoritom na zlato. Je držiteľom halového svetového rekordu v behu na 60 m, vlani sa stal siedmym najrýchlejším mužom planéty v doterajšej histórii, keď stovku zabehol za 9,79 s.

Viac k témam: Americká antidopingová agentúra (USADA), doping
Zdroj: Webnoviny.sk – Americký šprintér Christian Coleman čelí podozreniu, že sa vyhol dopingovým testom © SITA Všetky práva vyhradené.

Top