Ste tu
Home > Veda a technika > Americkí a európski astronómovia objavili mladú neutrónovú hviezdu, má len 240 rokov

Americkí a európski astronómovia objavili mladú neutrónovú hviezdu, má len 240 rokov

20.6.2020 (Webnoviny.sk) – Astronómovia z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) objavili veľmi mladú neutrónovú hviezdu. Swift J1818.0-1607 v súhvezdí Strelca, ktorá je vzdialená od Zeme zhruba 16-tisíc svetelných rokov, má len 240 rokov.


Väčšina neutrónových hviezd je podľa NASA pritom stará až niekoľko miliárd rokov. Informuje o tom The Independent.


Swift J1818.0-1607 je takzvaný magnetar, neutrónová hviezda s extrémne silným magnetickým poľom, a je vôbec najmladší, aký dosiaľ spozorovali.

Skúmania potvrdili vek hviezdy

Hviezdu spozorovali 12. marca po tom, čo uvoľnila obrovský výbuch röntgenových lúčov. Ďalšie skúmania európskeho observatória XMM-Newton a amerického teleskopu NuSTAR potvrdili jej vek.

Röntgenové lúče, ktoré hviezda emitovala, boli prinajmenšom desaťnásobne jasnejšie, ako obyčajne. Takéto javy sa však dejú veľmi rýchlo a vedci musia byť pohotoví, aby sa im podarilo spozorovať ich.

Náhle zvýšenie jasu môže nastať počas niekoľkých dní a potom nasleduje postupný pokles v priebehu mesiacov a rokov.

“Tento objekt nám ukazuje skorší život magnetaru, aký sme dosiaľ nevideli, veľmi krátko po jeho vzniku,” priblížila výskumníčka Nanda Rea z Ústavu kozmických vied v Barcelone.

Päť známych magnetarov

Mnohé vedecké modely tvrdia, že fyzikálne vlastnosti hviezd, ako je zmienený magnetar, sa s pribúdajúcim vekom menia a keď sú mladšie, sú najaktívnejšie.

Vzorky z novovytvorených telies sú vzácne, takže je pravdepodobné, že dáta zo Swift J1818.0-1607 vedci využijú pri vylepšení týchto modelov.

Okrem röntgenových lúčov môžu magnetary vyžarovať aj žiarenie gama a rádiové vlny. Neutrónové hviezdy, ktoré emitujú rádiové vlny, sú takzvané rádiové pulzary. Swift J1818.0-1607 je jedným z len piatich známych magnetarov, ktoré sú zároveň aj rádiovými pulzarmi.

Keďže neutrónové hviezdy, ktoré vznikajú po výbuchu supernov, tvorí veľmi hustý materiál, jediná čajová lyžička materiálu zo Swift J1818.0-1607 by pri zemskej gravitácii vážila štyri miliardy ton, uvádza tiež NASA.

Viac k témam: magnetar, neutrónová hviezda, Swift J1818.0-1607, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Americkí a európski astronómovia objavili mladú neutrónovú hviezdu, má len 240 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.


Top