Ste tu
Home > Ekonomika > Aký bude ďalší osud Kúpeľov Sliač? Matovičovo ministerstvo žiada posúdiť výhodnosť ich rekonštrukcie

Aký bude ďalší osud Kúpeľov Sliač? Matovičovo ministerstvo žiada posúdiť výhodnosť ich rekonštrukcie

Zdieľaj tento článok

25.6.2021 (Webnoviny.sk) – Ďalší osud Kúpeľov Sliač, a.s. (okr. Zvolen) je otvorený. Ministerstvo hospodárstva SR síce tvrdí, že ak zariadenie nebude rekonštruovať štát, hrozí jeho zatvorenie a zánik 119 pracovných miest, rezort financií však konštatuje, že sú aj iné možnosti ďalšieho smerovania kúpeľov.


V pripomienke k materiálu „Realizácia prípravných a investičných aktivít v spoločnosti Kúpele Sliač” upozorňuje, že len opisuje zámer rekonštrukcie a rozvoja kúpeľov, avšak bližšie neanalyzuje výhodnosť takéhoto zámeru v porovnaní s inými alternatívami.


Žiadosť o doplnenie analýzy

„Z uvedeného dôvodu žiadame do materiálu doplniť analýzu strategického zámeru rozvoja kúpeľov Sliač voči alternatíve predaja a analýzu spoločenských prínosov, vrátane podnikateľského zámeru rozvoja Kúpeľov Sliač a podrobného rozpočtu investičných nákladov,” poukazuje ministerstvo financií.

Podľa neho je to nevyhnuté z dôvodu komplexného vyhodnotenia výhodnosti realizácie rekonštrukcie a rozvoja kúpeľov.

Rezort financií vidí nejasnosti

Rezort financií zároveň materiálu vyčíta nejasnosti ohľadne vplyvu na rozpočet verejnej správy. Pri jednotlivých etapách sú ako potenciálne zdroje financovania uvádzané štátny rozpočet, prostriedky Európskej únie a prostriedky Plánu obnovy bez konkrétnych súm.

Pred začatím investičných aktivít by preto podľa neho mal byť na vládu predložený osobitný materiál, ktorý by jednoznačne definoval vplyvy na rozpočet verejnej správy podľa jednotlivých subjektov verejnej správy, rokov a zdrojového krytia.

„Keďže sa predpokladá rekonštrukcia a rozvoj viacerých objektov, zásadne žiadame v rámci tohto materiálu do doložky a analýzy vplyvov doplniť spôsob kalkulácie a očakávané náklady investičných aktivít. Keďže MH Manažment a Všeobecná zdravotná poisťovňa sú subjektami rozpočtu verejnej správy, bude potrebné zohľadniť v analýze aj prípadné vklady akcionárov týchto spoločností. Upozorňujeme, že v aktuálnej etape návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 až 2024 sa s uvoľnením prostriedkov na predmetnú investíciu neuvažuje, čo by v prípade schválenia znamenalo dodatočný negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy,” uvádza ministerstvo financií.

Viac k témam: Kúpele Sliač, Plán obnovy, rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Aký bude ďalší osud Kúpeľov Sliač? Matovičovo ministerstvo žiada posúdiť výhodnosť ich rekonštrukcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top