Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Aktualizované: Minister Lajčák sa stretne s Dankom, šéfovi parlamentu zodpovie na jeho zásadné otázky

Aktualizované: Minister Lajčák sa stretne s Dankom, šéfovi parlamentu zodpovie na jeho zásadné otázky

Zdieľaj tento článok

aktualizované 7. decembra, 14:19


BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák už hovoril s predsedom NR SR Andrejom Dankom a dohodli sa na stretnutí.


“Nikdy sme sa nebránili diskusii o zahraničnopolitických otázkach,” uvádza sa v stanovisku Lajčáka k výzve Andreja Danka, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.

Danko po tom, čo Lajčák oznámil, že chce ostať na poste šéfa slovenskej diplomacie, poslal tlačovú správu, v ktorej informoval, že sa chce s Lajčákom porozprávať a dostať odpovede na zásadné otázky.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa chce v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) Miroslavom Lajčákom, aby od neho dostal odpovede na zásadné otázky.

Zásadné Dankove otázky pre Lajčáka

„Prvá je otázka tvorby medzinárodných zmlúv v kontexte rizika umiestnenia zahraničných armád na území Slovenskej republiky, druhá je vyjasnenie pozície MZVaEZ vo vzťahu k arménskej genocíde, ďalej zriadenie kultúrneho centra v Jeruzaleme, a takisto aj konanie zástupcov štátu v zahraničných inštitúciách a relevantnosť ich rozhodnutí vo vzťahu k Slovenskej republike,“ vymenoval zásadné otázky Danko.

Následne predseda parlamentu povedal, že rešpektuje pozíciu Smeru-SD vo vzťahu k nominácii ministra. “Vzhľadom k tomu, že minister Lajčák podal demisiu osobne prezidentovi SR, vznikla nejasná ústavno-právna situácia,“ skonštatoval Danko a dodal, že by mal byť minister Lajčák nanovo menovaný. Agentúre SITA stanovisko predsedu parlamentu poskytol hovorca NR SR Tomáš Kostelník.

Lajčák dostal garancie od Pellegriniho aj Fica

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák ostáva vo funkcií. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

“V tejto situácii a s cieľom nenaťahovať súčasnú situáciu a nezaťažovať ňou slovenský politický a mediálny priestor chcem oznámiť, že som prijal rozhodnutie pokračovať vo výkone mandátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí a v tomto zmysle podniknem v najbližšom čase potrebné kroky,” tlmočí rezort zahraničia vyjadrenie Lajčáka.

Ako informoval, absolvoval stretnutie s predsedom vlády aj s predsedom strany Smer-SD. “Obom som povedal, že svoju úlohu môžem vykonávať len vtedy, ak sa naša zahraničná politika naďalej dôsledne riadi programovým vyhlásením vlády, koaliční partneri rešpektujú koaličnú dohodu a súčasťou toho je aj rešpektovanie rozdelenia zodpovednosti za jednotlivé rezorty vo vláde.” Tvrdí, že jasné garancie dostal od Pellegriniho aj od Roberta Fica.

Viac k témam: Andrej Danko, demisia ministra Lajčáka, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Miroslav Lajčák, Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR (NR SR), premiér Slovenskej republiky, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Minister Lajčák sa stretne s Dankom, šéfovi parlamentu zodpovie na jeho zásadné otázky © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top