Ste tu
Home > Ekonomika > Ak stratíte prácu, budete mať menej behania po úradoch. Nezamestnaným sa má zjednodušiť život

Ak stratíte prácu, budete mať menej behania po úradoch. Nezamestnaným sa má zjednodušiť život

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Od júla budúceho roka by malo nezamestnaných čakať menej behania po úradoch.

Ak niekto stratí prácu, o dávku v nezamestnanosti bude môcť požiadať priamo na úrade práce a sociálnych vecí. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení od skupiny koaličných poslancov, ktorý v stredu odobrila vláda.

Nemusia navštevovať viaceré inštitúcie

V súčasnosti pritom musí nezamestnaný najprv navštíviť úrad práce so žiadosťou o zaradenie do evidencie nezamestnaných. A následne Sociálnu poisťovňu, kde podá žiadosť o vyplácanie nezamestnaneckej dávky.

Cieľom poslaneckého návrhu je, aby poistenec, pri súčasných technických možnostiach, už nemusel navštevovať viaceré inštitúcie,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zníženie administratívnej záťaže

Novela zákona okrem toho upravuje určenie vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie z trinásteho platu poskytnutého zamestnancovi v roku 2021 a zo štrnásteho platu poskytnutého zamestnancovi v rokoch 2019 až 2021.

Návrh reaguje na zavedenie daňových a odvodových zvýhodnení mzdy vyplácanej pri príležitosti letných dovoleniek a pri príležitosti vianočných sviatkov schválených v roku 2018.

Administratívna záťaž by sa mala znížiť zrušením, resp. zmiernením povinnosti poistenca zúčastňovať sa niektorých výkonov lekárskej posudkovej činnosti.

Viac k témam: nezamestnanosť v SR, Sociálna poisťovňa, Úrad práce sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak stratíte prácu, budete mať menej behania po úradoch. Nezamestnaným sa má zjednodušiť život © SITA Všetky práva vyhradené.

Top