Ste tu
Home > Ekonomika > Ak rodič po otvorení škôl a škôlok pokračuje v OČR, vyplní len upravený formulár čestného vyhlásenia

Ak rodič po otvorení škôl a škôlok pokračuje v OČR, vyplní len upravený formulár čestného vyhlásenia

Zdieľaj tento článok

22.5.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa v súvislosti s čiastočným otvorením škôlok a škôl od 1. júna tohto roka zmenila tlačivá žiadosť o ošetrovné a čestného vyhlásenia k žiadosti o ošetrovné, ktoré sú potrebné na výplatu ošetrovného počas koronakrízy.


Nový typ tlačív

“Nový formulár Žiadosti o ošetrovné je určený iba tým poistencom, ktorí doteraz počas koronakrízy o dávku pandemické ošetrovné ešte nežiadali a nepoberajú ju,” uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


Nový formulár Čestného vyhlásenia je určený všetkým poberateľom dávky, ktorí v ňom za jún musia vyznačiť dni, počas ktorých sa o deti starali, resp. vyznačia, či dieťa jasle/školu/škôlku v júni navštevovalo.

“Toto Čestné vyhlásenie treba príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne doručiť do konca júna. Tí poistenci, ktorí potvrdili dni ošetrovania na doterajších tlačivách, nemusia posielať a vypĺňať nové,” tvrdí hovorca poisťovne.

Nové tlačivá sú platné iba odo dňa ich uverejnenia na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Netreba opakovanie žiadať o ošetrovné

Ak si poistenec nárok na ošetrovné uplatnil prostredníctvom pôvodnej žiadosti, novú žiadosť o ošetrovné od 1. júna tohto roka už nie je potrebné podať.

Bude v nej pokračovať a na konci júna pošle pobočke už len formulár Čestné vyhlásenie aj s údajmi, či dieťa navštevovalo školu/škôlku.

Posudkoví lekári Sociálnej poisťovne môžu od 21. mája tohto roka posudzovať dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav nezaopatreného dieťaťa na účely nároku na ošetrovné.

Žiadateľov bude kontaktovať Sociálna poisťovňa

O posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu môžu požiadať rodičia, ktorí sa osobne a celodenne starajú o dieťa do dovŕšenia 18 rokov veku, ktorému nebolo vydané rozhodnutie príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dlhodobo nepriaznivom stave alebo zdravotnom ťažkom postihnutí.

Požiadavku na posúdenie dlhodobého nepriaznivého stavu posudkovým lekárom Sociálnej poisťovne môže rodič vyznačiť priamo v žiadosti o ošetrovné.

Následne ho bude kontaktovať poverený zamestnanec Sociálnej poisťovne a posúdenie sa vykoná v neprítomnosti dieťaťa.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, ošetrovné, sociálne dávky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak rodič po otvorení škôl a škôlok pokračuje v OČR, vyplní len upravený formulár čestného vyhlásenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top