Ste tu
Home > Správy > Ak novinára zabila Saudská Arábia, bude niesť veľmi vážne následky, hrozí Trump

Ak novinára zabila Saudská Arábia, bude niesť veľmi vážne následky, hrozí Trump

WASHINGTON 19. októbra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v piatok prvýkrát zaujal kritický postoj k Saudskej Arábii v kauze Džamála Chášakdžího.


Tohto novinára, ktorý písal pre americký denník The Washington Post články kritizujúce saudskoarabský fundamentalistický režim a osobu korunného princa Muhammada bin Salmána, údajne na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule zavraždili a následne rozrezali jeho telo.


Ak sa potvrdí, že za jeho vraždou stála Saudská Arábia, bude to mať podľa Trumpa pre túto krajinu veľmi vážne následky. “Bude to musieť byť veľmi silné. Je to zlé, veľmi zlé. Ale uvidíme, čo sa stane,” vyhlásil Trump.

V stávke je kredit budúceho lídra

Prezident neuviedol, čo zmenilo jeho názor na túto kauzu. Ešte v stredu totiž situáciu okolo Chášakdžího zľahčoval, naznačoval, že proti Saudskej Arábii nejestvujú priame dôkazy, a snažil sa držať USA od tejto kauzy stranou, keď okrem iného vyhlásil, že Chášakdží “nie je americkým občanom”.

K situácii sa v piatok vyjadril aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorý varoval saudskoarabského korunného princa, že v súvislosti s touto kauzou “je v stávke jeho kredit ako budúceho lídra”. Saudská Arábia by mala podľa Pompea dostať ešte niekoľko dní na to, aby zverejnila informácie o vyšetrovaní tejto kauzy, a až následne sa USA rozhodnú, “či a ako budú odpovedať”.

V súvislosti so situáciou okolo údajnej vraždy Chášakdžího začali už vo štvrtok vlády západných krajín jedna po druhej rušiť účasť svojich ministrov financií na ekonomickej konferencii v Saudskej Arábii, ktorá je známa ako “Davos v púšti”. Zrušenie účasti vo štvrtok krátko po sebe oznámili ministri financií Spojených štátov, Francúzska, Holandska aj Veľkej Británie.

Polícii znemožňovali prehľadať rezidenciu konzula

Tureckej polícii sa až v stredu podarilo prehľadať rezidenciu saudskoarabského konzula v Istanbule Muhammada al-Utaibího, kde malo dôjsť k usmrteniu Chášakdžího a rozrezaniu jeho tela. Prehľadanie konzulátu sa najprv dlho odďaľovalo, keďže Saudská Arábia naň odmietala udeliť príslušné povolenie. Samotný konzul ešte v utorok večer Istanbul sám od seba opustil a odletel do Rijádu, čo turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu označil za nepatričné.

Vo štvrtok večer následne turecké úrady zverejnili informácie o mužovi zo Saudskej Arábie, ktorého prítomnosť v Turecku môže podľa nich veľmi tesne súvisieť s Chášakdžího vraždou. Ankara zverejnila identitu muža, ktorý v deň predpokladanej vraždy, teda 2. októbra, priletel súkromným lietadlom zo Saudskej Arábie do Istanbulu a ešte v ten istý deň odletel naspäť, pričom v Istanbule navštívil budovu saudskoarabského konzulátu a následne aj súkromnú rezidenciu konzula.

Podľa Turkov sa muž, ktorého pohyb dokumentujú zábery z bezpečnostných kamier, volá Mahír Abdulazíz Mutríb a patrí k okruhu najbližších spolupracovníkov saudskoarabského korunného princa. Je ho vidieť aj na fotografiách z tohtoročných princových návštev v Spojených štátoch, Francúzsku a Taliansku.

Viac k témam: Donald Trump, Džamál Chášakdží, Mike Pompeo, nezvestný novinár
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak novinára zabila Saudská Arábia, bude niesť veľmi vážne následky, hrozí Trump © SITA Všetky práva vyhradené.


Top