Ste tu
Home > Ekonomika > Agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating A2, ale upozorňuje aj na riziká

Agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating A2, ale upozorňuje aj na riziká

28.9.2019 (Webnoviny.sk) – Ratingová agentúra Moody’s potvrdila rating Slovenska na úrovni A2 so stabilným výhľadom. Ako informuje rezort financií, Moody’s očakáva, že pomer dlhu k hrubému domácemu produktu Slovenska bude mať aj naďalej klesajúcu tendenciu.

„Základom pre solídne hodnotenie krajiny je aj dlhodobá udržateľnosť verejných financií. Pridelenie hodnoty A2 tiež pozitívne ovplyvnili vládou nastavené fiškálne kritéria,“ uvádza v reakcii na zverejnené ratingové hodnotenie ministerstvo financií.

Zníženie vládneho dlhu

V tomto roku sa podľa rezortu očakáva zníženie vládneho dlhu tesne nad úroveň 48% a v budúcom roku jeho ďalšie zníženie na 47,5%.

Medzi silné stránky Slovenska patrí podľa ratingovej agentúry Moody’s aj dobrý rast hrubého domáceho produktu, ktorý v rokoch 2015 až 2018 dosahoval priemernú úroveň 3,6 % ročne, čo malo pozitívny vplyv na zvyšovanie príjmov obyvateľstva.

Pokles čistého exportu

Na druhej strane agentúra upozorňuje na pokles čistého exportu v druhom štvrťroku 2019, ktorý bol spôsobený spomaľovaním nemeckej ekonomiky.

„Ďalšie riziká súvisia podľa správy agentúry s dôchodkovou reformou, nepriaznivým demografickým vývojom z dôvodu postupného starnutia slovenskej populácie a výdavkami na zdravotníctvo, ktoré vplývajú na dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ informuje ministerstvo financií s tým, že s obmedzením veku odchodu do dôchodku totiž budú výdavky na dôchodky stále viac prispievať k fiškálnym tlakom.

Obmedzujúcim faktorom lepšieho ratingového hodnotenia ostáva aj miera otvorenosti slovenskej ekonomiky, ktorá je citlivá na zmeny vonkajšieho prostredia.

Viac k témam: rating, rating slovenskej ekonomiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating A2, ale upozorňuje aj na riziká © SITA Všetky práva vyhradené.

Top