Ste tu
Home > Ekonomika > Automobilový priemyseľ > Aeromobil požiadal o typový certifikát, v budúcnosti mu má umožniť prevádzku v Európe

Aeromobil požiadal o typový certifikát, v budúcnosti mu má umožniť prevádzku v Európe

BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – AeroMobil podnikol ďalšie kroky v procese schvaľovania letovej spôsobilosti pre svoje nové testovacie lietajúce vozidlo modelovej rady AeroMobil 4.0. V decembri minulého roku totiž podala spoločnosť žiadosť o typový certifikát od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA), ktorý v budúcnosti umožní prevádzku vozidla v Európe.

Spoločnosť sa usiluje o to, aby v nasledujúcich rokoch bolo vozidlo v súlade s európskou reguláciou pre automobilovú a leteckú dopravu. Zároveň chce dokončiť ďalšie letové a technické testy predtým, ako začne s výrobou. Informovala o tom vo štvrtok spoločnosť v tlačovej správe.

Musí vyhovieť reguláciám EASA

Cieľom spoločnosti Aeromobil je certifikovať prvé vozidlo ako lietadlo s maximálnou vzletovou hmotnosťou nižšou ako 1 200 kilogramov. V rámci certifikačného procesu bude podľa spoločnosti podrobne preverená technická a inžinierska stránka AeroMobilu 4.0. Vozidlo bude musieť vyhovieť reguláciám EASA pre bezpečnosť a letovú spôsobilosť. Spoločnosť začala tiež s výrobou nového experimentálneho prototypu, ktorý by mal byť pripravený na letové testovanie už tento rok.

Sme radi, že sme sa v rámci nášho harmonogramu dostali až k tomuto míľniku. V nasledujúcich rokoch sa okrem vývoja a testovania vozidla chceme orientovať na prípravu výroby. Stavba nášho lietajúceho vozidla je veľmi komplexný, ale zároveň progresívny proces. Je preto pochopiteľné, že agentúra EASA bude pri analyzovaní dizajnu nášho vozidla dôkladná, “ uviedol CTO AeroMobilu Douglas MacAndrew.

Bezpečnosť má najvyššiu prioritu

V súčasnosti tvorí tím AeroMobilu viac ako 40 inžinierov a konštruktérov z deviatich krajín sveta. Mnohí z nich v minulosti vyvíjali a certifikovali najinovatívnejšie športové autá a aj prvé lietadlá s elektrickým pohonom.

Pri navrhovaní AeroMobilu 4.0 sme samozrejme brali do úvahy existujúci regulačný rámec pre vzdušný priestor a cesty, ako aj infraštruktúru pre malé lietadlá a automobily. Sme si vedomí toho, že v prípade nasledujúcich elektrických modelov vozidiel s vertikálnym vzletom a pristátím, bude v mnohých prípadoch potrebné čiastočné prepracovanie dnešných predpisov, takže cesta, ktorú sme si zvolili, je racionálna a pragmatická, nemusíme na nové predpisy čakať. Bezpečnosť je pre AeroMobil najvyššou prioritou rovnako vo vzduchu ako aj na zemi,“ povedal vedúci pre letovú spôsobilosť spoločnosti AeroMobil Hugues Le Cardinal.

AeroMobil pôsobí v oblasti osobnej mobility. Vyvíja sortiment osobných leteckých dopravných prostriedkov určených na cestovanie v mestách aj mimo nich. Prvý lietajúci automobil spoločnosti poskytuje zákazníkom väčšiu všestrannosť, pretože v jednom vozidle spája automobilové a letecké technológie.

Viac k témam: AeroMobil, európska agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Aeromobil požiadal o typový certifikát, v budúcnosti mu má umožniť prevádzku v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

Top