Ste tu
Home > Kultúra > 11. NOVEMBRA BUDE STRAŠIŤ V TREBIŠOVSKEJ VEŽI

11. NOVEMBRA BUDE STRAŠIŤ V TREBIŠOVSKEJ VEŽI

Hoci mesiac november ešte len začal, už teraz Ti viem povedať, že jeseň v trebišovskom kaštieli bude náramne pestrá a bohatá. Všetko odštartuje netradičná nočná strašidelná prehliadka zrekonštruovanej jazdiarne.

Pozrite si fotografie zrekonštruovaného kaštieľa

Aká je vlastne história haloweenu?

„Toto „strašenie“ pripravujeme  v rámci sviatku svetiel, o ktorom možno viete, možno neviete, ale Haloween, ktorý sa u nás začína s nadšením oslavovať už v materských škôlkach, stratil svoj pôvodný význam. Tento americký sviatok si však Američania prevzali práve od nás – Európanov. Sviatok pochádzajúci z Keltskej tradície Samhain však mal pre Keltov dôležitý význam. Verili, že dni, ktoré my teraz oslavujeme ako sviatok všetkých svätých, majú magickú moc.

V danú noc  bola podľa Keltskej tradície stena medzi svetom živých a mŕtvych veľmi tenká a s tým súvisel aj strach z toho, že by sa na nich mŕtvy predkovia mohli nahnevať a spôsobiť im zlo. Preto sa snažili nakloniť si ich priazeň a obetovali im rôzne dary. Deti chodievali na tzv. obchôdzky ku susedom a okolitým domom, spievali obradné piesne a za to dostávali buď peniaze alebo obradné koláče.

Tento predkresťanský zvyk sa rozšíril do Európskych krajín  a každý ho oslavoval so svojimi špecifickými znakmi. Okrem spojitosti so svetom záhrobia však bol tento sviatkom aj prechodom letného a zimného obdobia a preto mal aj vegetačný zmysel, ktorý si tiež naši predkovia uctievali, pretože pôda či počasie mali v ich živote najväčší zmysel.

V dávnych dobách oslavovali v Írsku túto magickú noc dlho do rána. Prezlečení za strašidlá a príšery verili, že mŕtvi z druhého sveta ich budú považovať za jedných z nich. A preto si nebudú chcieť privlastniť ich telá, teda telá živých. Tieto kostýmy taktiež slúžili na zaháňanie zlých duchov.

Túto výhodu využívajú najmä deti. Po celý rok inak poslušné detičky môžu byť dlho hore, chodia po uliciach, vyzváňajú u susedov a drankajú od nich sladkosti. Ak ich nedostanú, deti im vyvedú „drobné darebáctva“. Na náš pôvodný sviatok by sme však zabúdať nemali. Okrem spomienky na zosnulých príbuzných to boli sviatky v znamení vydlabaných tekvíc, svetiel a detskej zábavy. Preto nie Halloween ale Sviatok svetiel…

Hoci sme si tento sviatok pripomínali minulý týždeň, my Vám ho v trebišovskom múzeu chceme ponúknuť práve teraz v piatok 11.11. 2016, aby sme si predĺžili chvíle šantenia a „darebáctva“. Veď vo veži (Vám) predsa nestraší každý deň.


Tlačová správa MaKcjZ

Top