Ste tu
Home > Spravodajstvo > Tokajské pivnice v UNESCO?

Tokajské pivnice v UNESCO?

Na hraniciach Maďarska a Slovenska, na južnom Zemplíne sa rozprestiera malá oblasť posiata vinicami. Prvé archeologické nálezy sa našli v okolí Nižnej Myšle, boli to vinárske potreby, teda sa už v tomto čase predpokladalo, že región bude vinársky.


Najstaršie osídlenie obce Viničky bolo už tritisíc rokov pred Kristom. Pivnice sa začali budovať v 16-17 storočí, avšak využívali sa ako úkryty pred vojskami. Prvý zákon ohľadom pestovania hrozna bol vydaný v roku 1655. Počiatky sadenia viniča sú však od doby Rimanov, pretože tento kraj bol súčasťou rímskej provincie – Panónie. Ako však padla Rímska ríša, pestovaniu hrozna sa začali venovať Slovania. Taktiež sa o rozvoj tejto oblasti zaslúžili talianski osadníci. Priniesli základnú odrodu Furmint.


V určitom čase sa podávajú návrhy, ktoré miesta by mohli byť zaradené v kultúrnom dedičstve UNESCO. Čo je vlastne UNESCO? Organizácia, ktorá patrí pod OSN, cieľom je chrániť významné kultúrne a prírodné lokality. Patrí tam napríklad Socha Slobody v Amerike, egyptské pyramídy v Gize, či Veľký čínsky múr. Čo sa týka Slovenska, máme 7 takýchto lokalít, patrí k ním aj Banská Štiavnica, či Bardejov.

Tokajská pivnica

Slovensko navrhlo nových 13 miest, ktoré by mohli byť v tomto zozname zapísané a naše tokajské pivnice sú medzi návrhmi.

Tokajské pivnice sú síce najmenšou, ale pritom jednou z najatraktívnejších oblastí na Slovensku. Obce, ktoré spadajú pod Tokaj, sú Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Z tohto hrozna,vypestované tu, sa vyrába výnimočne sladké víno, ktoré môžte ochutnať len na ďalších pár miestach na svete.

Mnohé slávne osobnosti pili a degustovali toto víno, nemohlo chýbať ani na stole ruských cárov. Vzácne ročníky tokajského vína boli uložené v pivniciach rôznych kniežat a monarchov. Víno taktiež dostalo prezývku “Víno kráľov”, a pili z neho také osobnosti ako Voltaire, Cromwell, Napoleon. Tokajské víno má mimoriadne dobrú povesť, umiestňuje sa v rôznych aj medzinárodných súťažiach na popredných priečkach. Na záver môžem povedať len jedno: In vino veritas.


Čo si myslíš o možnom zaradení Tokajských pivníc na zoznam svetového dedičstva UNESCO? Pomohlo by to nejakým spôsobom nášmu regiónu? Vyjadri sa do komentárov! 


Top