Ste tu
Domov > Kultúra > Matica Slovenská v Martine na národných matičných slávnostiach oslávila 155 rokov

Matica Slovenská v Martine na národných matičných slávnostiach oslávila 155 rokov

MARTIN 5. augusta (WebNoviny.sk) – Matica slovenská oslávila 155 rokov od svojho založenia, ako aj 25 rokov Slovenskej republiky na Národných matičných slávnostiach v Martine. Nielen kultúru, folklór a matičnú históriu, ale aj dielo a aktuálny odkaz slovenských osobností pre našu spoločnosť vyzdvihli matičiari v sobotu 4. júla aj mimoriadnym oceňovaním. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Matice slovenskej (MS) Veronika Matušková.

Reklamy

Matica sa zameriava na národne osobnosti

„Matica slovenská sa tradične zameriava na zachovanie pamiatky na národných velikánov, ale aj na národné osobnosti v regiónoch, ktoré veľa urobili pre budovanie národnej občianskej spoločnosti. Sme si vedomí, že Matica dodnes nesie princíp nadkonfesijnosti a nadstraníckosti. Matičiari prví zjednocovali bez ohľadu na náboženské alebo politické odlišnosti,” povedal predseda MS Marián Gešper.

Odporúčame:
Matica slovenská zrušila plánovanú konferenciu s Harabinom a Mečiarom, dôvodom bola politizácia

Dokument o prvom predsedovi

Zvláštnu pozornosť si pri dôležitom výročí zaslúžil prvý predseda Matice slovenskej Štefan Moyses, ktorý bol banskobystrickým biskupom. Pri tejto príležitosti natočila inštitúcia krátky historický dokument práve o svojom prvom predsedovi.

Odporúčame:
Matica slovenská má nového predsedu, volilo ho približne 450 delegátov

„Bol to neoblomný slovenský národovec, ktorý tým, že mal veľmi dobré vzťahy s vtedajšou Viedňou a cisárskym vládnym dvorom, zabezpečil spolu s ostatnými kolegami schválenie stanov a aj samotné odobrenie vzniku Matice slovenskej,“ dodal M. Gešper. Princíp matičnej nadkofesijnosti symbolicky predstavovalo ocenenie emeritného generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi a. v. Júliusa Fila a emeritného trnavského arcibiskupa Jána Sokola.

Bohatý kultúrny program

Návštevníci si pozreli vzácne historické Stanovy MS, na nádvorí vystúpili spevácke a folklórne matičné súbory zo všetkých ôsmich krajov Slovenska a pozornosť lákali pestré a bohato vyšívané slovenské kroje v Šatnici MS. V programe bolo aj divadlo a výstava o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi. Na záver vystúpil folklórny súbor Chemlon z Humenného. Národné matičné slávnosti sa konali v spolupráci s mestom Martin a symbolicky ich uzavrelo vypustenie 155 holubíc.

Viac k témam: 155 rokov, Matica slovenská, oslavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Matica Slovenská v Martine na národných matičných slávnostiach oslávila 155 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Odporuč náš článok svojim priateľom!
Top