Ste tu
Home > Kultúra > MAREC JE MESIAC KNIHY – ČO ČÍTAME?

MAREC JE MESIAC KNIHY – ČO ČÍTAME?

Čítanie je skvelé. Šľachtí človeka, pomáha mu rozširovať slovnú zásobu, plní voľný čas a vzdeláva. A keďže marec je mesiac knihy, rozhodli sme sa urobiť niečo, čo sme tu ešte nemali. Zozbierali sme knižné tituly, ktoré sme čítali buď v poslednom čase, alebo tie, na ktoré nedáme dopustiť. Výsledkom je celkom široký výber našej redakcie, ktorá sa tejto úlohy zhostila vďačne. Dúfame, že ti pomôžeme vybrať si, po akej knihe siahneš nabudúce.


Lucia Zubková odporúča

mechanický pomarančAko správny knižný nadšenec sa vždy novej knihe poteším. Avšak kúpiť si každý týždeň novú knihu, je pre mňa finančne náročné, preto bola pre mňa kúpa čítačky skvelá voľba. Čo sa týka obľúbených titulov, patrí sem klasika ako Pýcha a predsudok, Rómeo a Júlia, či Utrpenie mladého Werthera, ale taktiež nemám problém vytiahnuť Pieseň ľadu a ohňa (tretia časť bola síce najdlhšia, ale aj najlepšia, a seriál sa nevyrovná knihe), švédske kriminálky a slovenského Matkina (netuším, čo je to za žáner). Čo sa týka aktuálnej rozčítanej knihy, chýba mi pár strán do konca Tess z d´Urbervillů od Thomasa Hardyho, čo patrí k anglickej literatúre, a trvalo mi trochu dlhšie zvyknuť si na štýl písania autora, ale neskôr ma to chytilo. Čo sa týka poslednej knižnej investície, bola to kniha od Japonca Haruki Murakami – Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania, a Nulté číslo od Umberta Eca (obe môžem len doporučiť). Otázka bola, aká je moja obľúbená kniha, ale problém je, že v kategórii “najlepšie knihy” by ich bolo asi 30. V najbližšej dobe sa plánujem prehrýzť Hlavou 22, ktorú plánujem začať čítať asi tretíkrát, Mechanický pomaranč, podľa ktorého bol natočený rovnomenný film, a ten patrí medzi moje obľúbené, avšak teraz nanešťastie majú prednosť skôr školské povinnosti.


Juraj Šepták má rád fantasy, ale vyslovene obľúbenú knihu nemá

divergenciaObľúbenú knihu nemám. A ak aj mám, za chvíľu ju vystrieda druhá. No moje obľúbené knihy sú najčastejšie fantasy, detektívky, young adult,… Medzi moje obľúbené série patria Harry Potter, Hry o život, Divergencia a knihy od Johna Greena. Sú to knihy ku ktorým mám stále srdcom najbližšie a nikdy ma neomrzia. No vždy si dokupujem, alebo požičiavam iné knihy, ktoré ma vedia zaujať rovnako.  A čo sa týka mojej knižnice, visí mi nad posteľou a čudujem sa že ešte na mňa nespadla, pretože aktuálne sa v nej nachádza vyše 80 kníh rôznych žánrov.

 

 

Nikoleta Kraščeničová pre teba vybrala až 5 kníh

oliver twistMojím prvým výberom je román od Charlesa Dickensa, Oliver Twist. Je to veľmi známy príbeh o sirote, ktorá sa dostane do spárov sveta zločincov vo veľkom Londýne. Celé je to o kritike vtedajšej spoločnosti so správnym využitím autorovho sarkazmu. O boji a túžbe mať lásku a cítiť sa v bezpečí. Je to síce klasika a niekomu sa to môže zdať nudné, ale opak je pravdou. Je to zaujimavé dielo pojednávajúce o vtedajších časoch.

Ďalej odporúčam román Dcéra snehu od Eowyn Ivey. Je to absolútne strhujúca kniha z prostredia Aljašky. Kto má rád magický realizmus určite si príde na svoje. Manželský pár si postaví na dvore dievčatko-snehuliaka. Na druhý deň nájdu iba stopy v snehu a postupne dievčatko vídajú v okolí ich zrubu stále častejšie. Časom sa stáva neoddeliteľnou súčasťou ich života. Je to príbeh o naivite, o čaru, o emóciách, o slobode.

Francúzi majú dar vytvoriť v knihách emóciu a priniesť do diela vášeň. Takýmto autorom je aj ďalší človek 19.storočia, Gustav Flaubert s jeho realistickým románom Pani Bovaryová. Dajte šancu tejto dráme o žene vidieckeho lekára a jej snahe žiť.

Neodpustila by som si, nedať tu jednu pre mňa veľmi významnú knihu. Je ňou slávny Malý princ od pilota Antoine de Saint-Exuperyho. Neviem či existuje veľa kníh, pri ktorej by som dokázala plakať. Ale táto kniha ma chytá za srdce, hlavu i pätu. Hoci je krátka, obsahom je širšia ako trilógia.

Určite je dôležitá podpora slovenskej tvorby. Avšak často to vyzerá, že na Slovensku sa stretávame s nie veľmi kvalitnou literatúrou. Ale nie je to úplne pravda. Svedčí o tom aj víťazého dielo prestížnej ceny Anasoft litera, Medzerový plod od Veroniky Šikulovej. Je to moja obľúbená autorka. To, ako sa hraje so slovami a spôsob, akým dokáže vypísať svoj svet je pre mňa v mnohom inšpiratívny. V tejto konkrétnej knihe sa so svojimi čitateľmi vyrovnáva so smrťou jej mamy a so samotou, ktorá číha aj v preplnenom svete.

Daniel Fekete číta domáce krimi

Ja si pre Vás vyberiem dva tituly, ktorým som venoval čas v tomto roku. Prvým je kniha Mäso – Vtedy na východe od Arpáda Soltésza. Dynamicky písaný román zachytávajúci atmosféru konca divokých 90. rokov na východnom Slovensku. Vierohodné dialógy popretkávané miestnym nárečím potvrdzujúce, že autor reálie východnej hranice pozná. Surový cynizmus na každej strane a ani slovo navyše.

Výborná slovenská žánrovka, podľa môjho názoru jedna z najlepších slovenských krimi.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jozef karika v tieni mafie

Druhým titulom je prvá časť trilógie V tieni mafie od Jozefa Kariku. Hlavný hrdina Michal Havran (nie ten s reláciou na STV1) je nevýrazný ružomberský chlapec s výrazne vyvinutým vnútorným svetom.  Autor sa opätovne venuje šokujúcim skutočnostiam 90. rokov na troch miestach súčasne. Zachytáva mafiánske podhubie v Bratislave, vysokoškolské časy v Ružomberku, ale i krutý každodenný život plný nástrah, drog a tvrdého porna v hlavných úlohách so slovenskými babami v Londýne. Strhujúci príbeh o spomínanom Michalovi Havranovi, ktorý sa vplyvom tragických udalostí mení z nesmelého chlapca na bossa podsvetia.


Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top