Ste tu
Home > Kultúra > História > TREBIŠOVSKÉ PAMIATKY: GRÉCKOKATOLÍCKY CHRÁM NANEBOVZATIA PRESVÄTEJ BOHORODIČKY

TREBIŠOVSKÉ PAMIATKY: GRÉCKOKATOLÍCKY CHRÁM NANEBOVZATIA PRESVÄTEJ BOHORODIČKY

Gréckokatolícky chrám Nanebovzatia Presvätej Bohorodičky

Do mozaiky rubriky venovanej trebišovským pamiatkam dnes pridávam Gréckokatolícky chrám Nanebovzatia Presvätej Bohorodičky. Príjemné čítanie. 


Za gréckokatolícky chrám vďačíme ruthénskej kolonizácii z 18. storočia

Migrácia obyvateľstva zo severovýchodu horného Uhorska do úrodnejších častí Zemplína sa podpísala pod výstavbu gréckokatolíckej cerkvi v Trebišove. V roku 1720 bol Trebišov tvorený iba 36 meštianskymi domácnosťami. Neobývané domy chátrali a polia zarastali burinou…


V matrike gréckokatolíckej cirkvi sa však objavuje rok 1776 a pri ňom správa o starej fare. To síce naznačuje existenciu staršej cerkvi, ale môžeme predpokladať, že bola drevená so slamenou strechou a nepostačovala vzrastajúcemu počtu obyvateľov.

Základný kameň položený v roku 1817

Základný kameň bol pre tento chrám položený v čase práve vrcholiacej migrácie, 28. augusta 1817. Projektantom chrámu bol Jozef Turčáni a jeho výstavba trvala 7 rokov. Jeho slávnostná vysviacka sa uskutočnila presne 7 rokov po začatí výstavby, 28. augusta 1825 a teda na sviatok Nanebovzatia Presvätej Bohorodičky.

Gréckokatolícky chrám Nanebovzatia Presvätej Bohorodičky
Gréckokatolícky chrám Nanebovzatia Presvätej Bohorodičky
Chrám postretli aj živelné pohromy

Boli to skutočne tragické udalosti. V roku 1844 sa zrútila kostolná veža, ktorá bola nanovo dostavaná až o 10 rokov neskôr. V roku 1876 boli po silnom požiari zničené zvony vo veži. Na ich obnovu prispel samotný kráľ a vtedajšie ministerstvo kultúry.

Dominantou interiéru chrámu je bohato zdobený ikonostas, ktorého fotografiu, žiaľ, nemáme 🙁


Zdroj: mesto Trebišov


Top