DEDOVIZEŇ ALEBO TOKAJ V EURÓPE

Prvý máj aj v tomto roku patril podujatiu Tokaj v Európe a Dedovizeň v Slovenskom Novom Meste. Organizátori si pre návštevníkov počas podujatia Slovákov žijúcich v zahraničí pripravili bohatý program a množstvo sprievodných podujatí v obci. Program sa začne v ranných hodinách a to Tokajskou kvapkou krvi a neskôr kladenia vencov k  pamätníku M. R. Štefánika.

Dedovizeň a Tokaj v Európe

Dedovizeň je festival Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý ponúka možnosť prezentovať zvyky Slovákov, ktorí sa za hranicami hrdo hlásia ku krajine svojich predkov. Ide o zaujímavé stretnutie Slovákov Európy na hranici s Maďarskom – bez hraníc. Organizátormi tohto veľkého podujatia sú obec Slovenské Nové Mesto, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

V  bloku “Tokaj v Európe” sa predstavia folklórne skupiny FSk Tokaj – Veľká Tŕňa , FSk Tepličan – Zempl. Teplica , Mažoretky BLCK Rose – Borša,

Nezabudlo sa ani na „susedov“ Citarová skupina Žlté drozdy – Sátoraljaújhély / Maďarsko/

V prezentácie domácich zo Slovenského Nového Mesta vystúpia folklórne zoskupenia:, FS Novomeščanka, DFS Novomestský strapček, , DFS Slniečko. Zo zahraničných súborov pozvanie prijali:

  • Národnostný spevácky súbor Kvety Hút – Pálháza (Maďarsko)
  • FS Dom kulturi – Ruski Kerestur (Srbsko)
  • FS Cerovina  (Rumunsko)

V záverečnom bloku programu vystúpil Ing, Štefan Barančik ktorý sa postaral o pouličnú zábavu.

V množstve sprievodných podujatí boli pripravené tradičné zemplínske koláče od domácich a zahraničných Slovákov a samozrejme i naše tokajské vína. Jarmok tradičných ľudových remesiel je jedinečnou príležitosťou vidieť remeselníkov pri práci. Návštevnici si mohli vyskúšať pletenie lana na ručnom spletacom stroji z 19. storočia  počas celého dňa. Aktivity festivalu boli zamerané aj na mladé rodiny s deťmi. Čakali na nich rôzne atrakcie, ukážky športového a služobného výcviku psov a služobného zákroku polície.

pozvanka dedovizen2017

Odporuč náš článok svojim priateľom!
Eva Szathmaryova
Eva Szathmaryova
Študentka Obchodnej akadémie, píšem pre ľudí ktorých zaujíma dianie vo svojom okolí a vo vinohradníckej oblasti Tokaj, zaujímam sa o folklór a históriu vinohradníckej oblasti Tokaj.